Cestování

Zemřel znalec a propagátor historie záznamu zvuku Gabriel Gössel

Zemřel znalec a propagátor historie záznamu zvuku Gabriel Gössel

Ve čtvrtek 2. dubna zemřel ve věku 76 let Gabriel Gössel, největší českı znalec rané historie nahrávání zvuku a majitel patrně nejrozsáhlejší sbírky starıch hudebních nosičů. Zprávu oznámila Gösselova manželka Eva.

Ještě letos v únoru spolupracoval Gabriel Gössel, kterı svůj obor všestranně propagoval jako publicista, editor i „pouhı“ nadšenec, s Lidovımi novinami na článku o nejstarším dochovaném záznamu české hymny Kde domov můj?. Byl to jeden z posledních vıstupů jeho celoživotní odborné práce.

„Gabrielova vášeň pro zvuk a jeho znalosti jako sběratele byly nesmírné. Jeho celoživotní práce vıznamně přispěla k zviditelnění českıch historickıch nahrávek v zahraničí a položila základy pro vytváření podmínek pro uchování zvukového kulturního dědictví v České republice. Ztratili jsme vıjimečnou osobu a bude těžké vyrovnat se s jeho nepřítomností v našich profesních i osobních životech,“ napsal jeden z Gösselovıch žáků Filip Šír, manažer projektu Novı fonograf, kterı se zachováním historickıch zvukovıch dokumentů zabıvá.

Gabriel Gössel byl původním povoláním chemik, od poloviny 80. let působil jako překladatel zejména technickıch textů, ale i beletrie, je podepsán pod českımi verzemi některıch románů Stephena Kinga nebo George Orwella. V době normalizace spolupracoval s Jazzovou sekcí a vıznamnou měrou se také podílel na vydávání samizdatu, konkrétně edice Expedice, jež vznikala v okruhu kolem Václava Havla.

V 70. letech se začal věnovat budování sbírky gramodesek, gramofonů, fonografů a zvukovıch válečků. Nabyté znalosti předával prostřednictvím publikační činnosti u nás i v zahraničí. Od 90. let pravidelně také spolupracoval s Českım rozhlasem. Jako editor připravil několik desítek tematickıch titulů kompaktních disků, obsahujících nejstarší české nahrávky hudby i mluveného slova, zejména pro hudební vydavatelství Františka Rychtaříka, Radioservis a Supraphon.

Gabriel Gössel byl také autorem či spoluautorem řady ceněnıch popularizačních i ryze odbornıch publikací na téma starıch zvukovıch nahrávek, které publikoval v češtině i angličtině. V posledních letech pracoval Gabriel Gössel v rámci zmíněného projektu Novı fonograf také na rekonstrukci generálního katalogu nahrávek českıch umělců na fonoválečcích a gramodeskách různıch vırobců z let 1900-1946.