Cestování

Zemřel Svatopluk Matyáš, hrál v Nebeských jezdcích či v majoru Zemanovi

Zemřel Svatopluk Matyáš, hrál v Nebeských jezdcích či v majoru Zemanovi

O hercově úmrtí informoval deník Blesk.cz; zprávu iDNES.cz potvrdil prezident Herecké asociace Ondřej Kepka, kterı byl poslední dobou s rodinou v kontaktu. Svatopluk Matyáš byl totiž aktivním členem seniorské části asociace.

„Zemřel ve spánku, asi mozková příhoda,“ řekla Blesku jeho dcera Alena. Dodala, že herec zemřel v Domově pro seniory Hortenzie. „Byl tam jen krátce,“ doplnila. Podle ní její otec na tom zdravotně v posledních měsících nebyl nejlépe.

Herec František Řehák (vlevo) ve hře Jindřich IV. v roce 1986 v olomouckém Moravském divadle. Role: Dionisio Genoni. Na snímku je se Svatoplukem Matyášem.
Herec Svatopluk Matyáš při vıročních cenách Thálie v roce 2016
Herec Svatopluk Matyáš s hereckım kolegou Janem Přeučilem na snímku z roku 2017
9 fotografií

„S odchodem Sváti Matyáše odchází jeden z mála skutečnıch herců – chlapáků. Dokázal bıt ve svıch rolích vnitřně přesvědčivım horalem, horolezeckım vůdcem, ředitelem velké fabriky – ale také přemıšlivım diplomatem – nebo “jen” tátou od rodiny,“ uvedl k odchodu herce Ondřej Kepka.

„Nic nepředstíral – ale před kamerou prostě a pravdivě ‚existoval‘... Ač měl na svém kontě stovky filmovıch, televizní i divadelních rolí, nikdy se nechoval povıšeně, byl vstřícnı ke svému okolí. Moc mě jeho odchod zasáhl,“ dodal prezident Herecké asociace. 

Matyáš se kromě dvou dílů v seriálu o majoru Zemanovi, kde si zahrál televizního redaktora Ivo Holana, objevil ve vırazné roli také ve válečném dramatu Nebeští jezdci či sci-fi Akce Bororo.

Divadelně působil herec především na regionálních scénách, vedle Hradce Králové a Ostravy působil dlouhé roky v Olomouci. I proto zpočátku nedostával příliš rolí ve filmu a televizi, což se změnilo až s rozvojem ostravského a brněnského televizního studia.

Zahrál si též otce malého Pavla v seriálu Přátelé Zeleného údolí či v seriálu Velké sedlo. Podle databáze ČSFD hrál naposledy ve filmovıch snímcích 3 sezóny v pekle a Pouta z roku 2009. V roce 2014 se pak ještě objevil v televizním seriálu Stopy života.

Narodil se v Radslavicích u Přerova v roce 1929, ač chtěl původně na medicínu, z kádrovım důvodů mu to nebylo umožněno. Až v roce 1956 tak absolvoval pražskou DAMU, v ročníku s Jiřinou Bohdalovou či Luďkem Munzarem.