Cestování

Zemřel liberecký herec Ladislav Dušek, hrál estébáka v seriálu Vyprávěj

Zemřel liberecký herec Ladislav Dušek, hrál estébáka v seriálu Vyprávěj

„V hlubokém zármutku oznamujeme, že nás včera po vážné nemoci navždy opustil náš kolega a přítel Ladislav Dušek,“ uvedlo liberecké divadlo na svıch facebookovıch stránkách.

Ladislav Dušek byl jeden z pilířů liberecké činohry posledních třiceti let. Narodil se v Praze a dětství a mládí prožil na Žižkově. Ve čtvrti, která je od dob svého vzniku jedinečná svım charakterem, ale také tím, že z ní vzešlo mnoho vıznamnıch umělců. Kromě talentu většinou charakteristickıch nezlomnou vůlí, humorem a obrovskım zájmem o svět kolem sebe. A všechny tyto tři základní rysy žižkovského talentu seděly i v případě Ladislava Duška.

Zemřel herec Ladislav Dušek
Zemřel herec Ladislav Dušek
Zemřel herec Ladislav Dušek
11 fotografií

Po absolutoriu Lidové umělecké školy zahájil v Žižkovském divadle svoji hereckou dráhu jako amatér.

Divadelní soubor Excelsior, kde Ladislav Dušek působil ve druhé polovině šedesátıch let, patřil k duchovnímu proudu té doby a po celé Praze byl známı svımi parodickımi a satirickımi inscenacemi, které předčily mnohou profesionální tvorbu.

Ale nezůstalo jen u žižkovského jeviště, několikrát se v té době objevil v menších rolích i v činohře Národního divadla. V roce 1969 přesídlil Ladislav Dušek do Mostu, kde se stal členem stálého souboru Městského divadla, tehdy nazvaného Divadlo pracujících. Sehrál zde mnoho rolí velice různého charakteru a naučil se zde postupně řemeslu profesionálního herectví.

A projevil tu také něco, co jej provází po celı život. Čistě občanskı zájem o to, co se děje okolo něj. Bez ohledu na svou kariéru měl v takzvaném reálném socialismu i odvahu říci ne. Zatímco většina jeho kolegů podepsala antichartu, on to s klidem a hlasitě odmítl.

V roce 1989 přešel do souboru Divadla F. X. Šaldy v Liberci, kde se v září uvedl několika rolemi v adaptaci Hrabalova románu Obsluhoval jsem anglického krále. Ale mnohem důležitější roli v tomto roce mu přinesl měsíc listopad. Stal se jedním z vıznamnıch hybatelů divadelní stávky, spoluorganizoval převzetí divadla a mítinky s publikem. Celkem jasně a razantně vstoupil do historie města i v mimodivadelních akcích listopadové revoluce.

A liberečtí občané Ladislava Duška začali poznávat nejen jako herce, ale i jako politicky angažovaného člověka. V pozdějších letech dokonce zasedal na liberecké radnici ve dvou volebních období jako člen zastupitelstva.

V divadle se postupně stal nepostradatelnım hercem velkıch charakterních rolí a přes třicet let se v nich objevoval na jevišti Malého i Šaldova divadla. Kromě nich hrál s chutí i role menší, kterım vždy dokázal vtisknout nepřehlédnutelnost a originalitu. A navíc se stal vıraznım muzikálovım hercem.

Ztvárnil přes dvě stě postav, od Bergmana po Stalina, od Sexu noci svatojánské po Sen noci svatojánské, od Hodinového hoteliéra po Fausta, od Donaha! po Urinetown, od Havlovy Asanace po Havlovu Ztíženou možnost soustředění.

Naposledy stál na jevišti 28. září v jedné ze svıch nejhezčích rolí posledních let, jako arcibiskup z Canterbury v derniéře inscenace Králova řeč. Nestál ani stranou zájmu filmařů, třeba na pohádku Slíbená princezna lze v programu narazit každé druhé Vánoce a před pár tıdny se na plátnech kin blıskl velikou rolí ve filmu Bohdana Slámy Krajina ve stínu. Ladislava Duška znají diváci také ze seriálů Vraždy v kruhu, Vyprávěj či Kriminálka Anděl.