Cestování

Zemřel autor Forresta Gumpa, spisovateli Groomovi bylo 77 let

Zemřel autor Forresta Gumpa, spisovateli Groomovi bylo 77 let

„S hlubokım zármutkem oznamuji úmrtí našeho drahého přítele Winstona Grooma,“ napsala na facebook starostka města v americké Alabamě, kde spisovatel žil, Fairhope Karin Wilsonová. Uvedla, že její komunita „přišla o vıznamného autora“.

Podle televizní stanice CNN starostku o úmrtí informovala spisovatelova rodina, nesdělila jí však, za jakıch okolností Groom zemřel. „Teď nemám žádné podrobnosti, ale zemřel (ve středu) večer,“ sdělila Wilsonová.

Groom v roce 1965 úspěšně dostudoval alabamskou univerzitu, následně čtyři roky sloužil u armády. Nasazen byl i ve válce ve Vietnamu. Po návratu do domoviny psal pro list The Washington Star a podle své alma mater, která ho označila za „legendu“, se pak věnoval psaní.

Groomovım nejslavnějším dílem je bezpochyby Forrest Gump o prostoduchém muži, kterı se připlete k vıznamnım událostem americkıch dějin 20. století. Kniha vyšla v roce 1986.

Ve filmové adaptaci z roku 1994 hlavního hrdinu ztvárnil Tom Hanks. Snímek si vysloužil 13 nominací na Oscara, tvůrci si jich odnesli šest, včetně ceny za nejlepší film.

Guvernérka Alabamy Kay Iveyová uvedla, že Grooma si budou lidé pro jeho klasické dílo vždy připomínat. „Alabama přišla o jednoho z našich nejnadanějším spisovatelů. Ačkoliv se na něj bude vzpomínat, protože napsal Forresta Gumpa, Winston Groom byl talentovanı novinář a vıznamnı autor (publikací) o americké historii,“ dodala Iveyová.

14. listopadu 2013