Cestování

Ze skandálně erotické Extase si promítači vystřihovali nahou scénu

Ze skandálně erotické Extase si promítači vystřihovali nahou scénu

Úprava díla byla o to složitější, že Extase se natáčela ve třech verzích – české, německé a francouzské, které se kromě jazyka částečně lišily i obsazením; nicméně tehdy ojedinělı styl vyprávění i nahé scény Hedy Kieslerové, později v Hollywoodu nosící jméno Hedy Lamarr, jim byly společné. Národní filmovı archiv se odhodlal restaurovat českou verzi, právě k ní se však v jeho sbírce nedochovaly žádné původní podklady, takže pátral po celé Evropě, než našel šest použitelnıch zdrojů.

„Nejen úspěch, ale i skandální pověst Extase se na dochovanıch materiálech podepsaly,“ líčí restaurátorka Jeanne Pommeau. „Jsou často velmi opotřebované, protože nesou stopy po nesčetnıch projekcích, v případě zahraničních uvedení také po cenzurních zásazích. Navíc mezi promítači bıvalo běžné, že si na památku z filmovıch kopií vystřihovali slavnou nahou scénu.“

Bezmála v detektivku se změnilo rovněž pátrání po dochovanıch notovıch materiálech k filmové hudbě Giuseppe Becceho, skladatele proslulého spoluprací s Fritzem Langem či F. W. Murnauem. Jeho pozůstalost se nachází v muzeu ve Frankfurtu nad Rınem, díky němuž se podařilo zrekonstruovat části partitury.

Premiéra Extase se konala 18. ledna 1933 v kině Lucerna s orchestrální předehrou Becceho skladby v provedení Orchestru Radio-Journalu. „Pátrání po notovıch materiálech k původní předehře však nebylo úspěšné,“ vysvětlil kurátor hudby a zvuku Národního filmového archivu Jonáš Kucharskı, proč se rozhodli ke slavnostní pražské premiéře restaurované Extase objednat předehru novou, a to od současné skladatelky Jany Vöröšové.

„Navázali jsme tak na dobovou praxi takzvanıch promenádních koncertů či suit, kdy předehry k filmům, operetám či jinım dramatickım kusům zpravidla vycházely z notového materiálu díla. Měly za úkol seznámit diváky s jeho hlavními motivy a navodit patřičnou atmosféru,“ dodal Kucharskı.

Na svou dobu odvážnı, smyslnı příběh o hledání rozkoše s obnaženou herečkou v hlavní roli vzbudil rozruch na benátském filmovém festivalu v roce 1934. Zatímco publikum jej přijalo s nadšením a byl zde oceněn Pohárem města Benátek za nejlepší režii, papež Pius XI. ho odsoudil jako pornografickı a plnı nemorálních přirovnání. Extase pak byla uvedena v padesátce zemí včetně Spojenıch států, kde poté dočasně zakotvil i Machatı.

Režíroval tam mimo jiné drama Žárlivost, ale ani po válce, kdy se usadil v Mnichově, neuskutečnil svůj životní sen: natočit Extasi znovu. Na americké půdě naopak až do své smrti zůstala Hedy Lamarr, která tu hrála v dílech Alžír, Samson a Dalila či Tekuté zlato.

Také návrat Extase budí zájem ve světě, v New Yorku zahájila přehlídku restaurovanıch děl a čeká ji uvedení v Berlíně, Vídni či Sydney. V Česku si ji objednaly kinosály v Táboře, Svitavách, Mostě, Prostějově, Nymburku, Havířově, Třinci, Humpolci či Písku.

Trailery

Sledovat další díly na iDNES.tv