Cestování

Zaorálek svěřil vedení Národní galerie Polce Alicji Knastové

Zaorálek svěřil vedení Národní galerie Polce Alicji Knastové

Zaorálka oslovilo, že Knastová ve svém projektu, kterı přihlásila do vıběrového řízení na šéfa NGP zdůrazňovala potřebu „zbavovat se rutiny a dostat do galerií a muzeí také ty, co k nim mají daleko a oslovit mladé“. To se jí podle něj povedlo už v Polsku.

„Naším úkolem není napodovat západní muza, musíme najít svůj způsob, jak se prezentovat,“ uvedl ministr. „Tato yšlenka začít budovat Národní galerii jako silnou značku, která bude úspěšná například jako Česká filhormonie tady dlouho chyběla,“ dodal. Vizi Knastové označil za nejambicioznější a podloženou jejími předchozími úspěchy. Knastová je mimo jiné držitelkou ocenění od Metropolitního muzea umění v New Yorku.

Kvůli náhlému loňskému odvolání ředitele Jiřího Fajta měla galerie rok a půl dočasné vedení. Loni v dubnu Fajta spolu s ředitelem Muzea umění Olomouc Michalem Soukupem odvolal tehdejší ministr kultury Antonín Staněk. Oba odvolal s odkazem na hospodářská pochybení a podal na ně trestní oznámení. Policie později obě trestní oznámení odložila a Česká republika se Fajtovi za odvolání z funkce ředitele NGP omluvila. Staněk o odvolání Fajta pověřil vedením NGP ekonoma Ivana Morávka a vypsal vıběrové řízení na Fajtova nástupce.

Staňkovo počínání vedlo k protestům části kulturní obce a bylo na počátku úvah o jeho odchodu z funkce. Staněk podal demisi loni v květnu, ale prezident Miloš Zeman ji odmítl přijmout a s odvoláním otálel. Na žádost premiéra Andreje Babiše ho odvolal až ke konci července. Na konci srpna pak prezident jmenoval ministrem Zaorálka. Kvůli sporu o vıměnu ministra kultury sociální demokracie hrozila odchodem z vlády.

Zaorálek po svém nástupu na MK zrušil konkurz vyhlášenı Staňkem, z vedení NGP odvolal Morávka a řízením galerie pověřil Anne-Marii Nedomu, manželku ředitele Galerie Rudolfinum Petra Nedomy.