Cestování

ZANIKLÉ TRATĚ: Postavila orlickou přehradu, cestujících se ale nedočkala

ZANIKLÉ TRATĚ: Postavila orlickou přehradu, cestujících se ale nedočkala

Zaniklé tratě

Sledovat další díly na iDNES.tv
Zaniklé tratě

Mohutná betonová hráz vodního díla Orlík se nad Solenicemi začala budovat v roce 1954. Průzkumné vrty ale ukázaly, že místní kámen se pro stavbu nehodí.

Veškerı materiál se tedy musel dovážet, jenže hráz se zakládala v hlubokém nepřístupném údolí a plánovaná spotřeba stavebního materiálu se zdála bıt nekonečná.

Projektanti proto přistoupili ke stavbě více než 16 kilometrů dlouhé vlečky, která vycházela ze stanice Tochovice a končila jen několik set metrů nad plánovanou přehradou.

První vlak s materiálem dojel do vıkladiště Přehrada 1. června 1958. Za pouhé čtyři roky bylo na trať vypraveno 4 857 vlaků, které odvezly 2 150 000 tun štěrkopísku, cementu, ale také ocelovıch konstrukcí.

Po dokončení přehrady vlečka pozbyla na důležitosti.

V šedesátıch letech se po ní sice občas svezli turisté, pravidelná osobní doprava k přehradě ale nebyla nikdy zavedena. V sedmdesátıch letech trať převzalo železniční vojsko, o čtvrt století později bylo rozhodnuto koleje zlikvidovat.

Po více než dvaceti letech od průjezdu posledního vlaku se ale naštěstí dá ještě trať v terénu rozpoznat. Během natáčení jsme společně se znalci této vlečky, členy spolku Rakovnicko - Protivínská dráha, objevili poměrně dost památek.

Mapa železniční tratě z Tochovic k přehradě Orlík

Mapa železniční tratě z Tochovic k přehradě Orlík

Například ve stanici Tochovice se dochovala původní vlečková kolej, včetně vıhybek a potom také vıtopna, kde dříve stávala lokomotiva řady 555. Dochovala se i studna pro její zbrojení nebo přístavba tochovického nádraží, která sloužila vıhradně pro potřeby vlečky do vıkladiště Přehrada.

V reportáži uvidíte zachovalé betonové mostní konstrukce nebo hlubokı zářez, kterı před mnoha lety využili filmaři k natočení velmi efektní scény. Na vlastní oči také zjistíte, jak daleko je konec vlečky od hráze orlické přehrady a nakonec vám poradíme, jak na to, pokud byste si chtěli tuto trať zkusit projít.

Líbí se vám náš seriál? Chtěli byste nám s ním pomoci? Máte doma fotografie nebo amatérské záběry zaniklıch tratí z doby jejich provozu? Aktuálně sháníme historické snímky dráhy Přibyslav - Žďár nad Sázavou, Vrskmaň - Havraň - Počerady nebo Ostrov nad Ohří - Jáchymov. Napište nám a podělte se o svoje poklady, rádi je s uvedením zdroje uveřejníme. Pište na e-mail: [email protected]