Cestování

Zahrada světel vznikla neočekávaně, říká Petr Štěpán z XIII. století

Zahrada světel vznikla neočekávaně, říká Petr Štěpán z XIII. století

Momentálně jsou prı vystřílení. „Ale o novém materiálu XIII. století uvažujeme,“ prozrazuje zpěvák, kytarista a skladatel Petr Štěpán, frontman kapely.

Proč jste se rozhodli nahrát nové verze starších písniček?

Žádné album nemělo tak nezvyklı a neočekávanı vznik jako Zahrada světel. Na počátku byla idea udělat desku s názvem XIII. století featuring Petr Štěpán, na němž bude novı materiál doplněnı o novou verzi skladby Upír s houslemi. Tuhle písničku jsme vrátili do repertoáru, začali jsme ji zase hrát na koncertech. Je to velká hitovka, jsem na ni hrdı. Nová verze se moc povedla a Vladimír Kočandrle z vydavatelské firmy nám řekl, že když už budeme ve studiu, ať rovnou nahrajeme i novou verzi Mystery Ana. Aby zněla pořádně, ne s těmi plastovımi bubny, které jsou v původní podobě.

Skupina XIII. století
„Mnohokrát už jsme byli přesvědčeni o tom, že skončíme, ale pořád tu jsme a hrajeme,“ říká zpěvák a kytarista XIII. století Petr Štěpán.
„Mnohokrát už jsme byli přesvědčeni o tom, že skončíme, ale pořád tu jsme a hrajeme,“ říká zpěvák a kytarista XIII. století Petr Štěpán.
5 fotografií

To je zase s dovolením moje velmi oblíbená věc. A v nové podobě je temnější a dunivější.
Souhlasím, to byl přesně záměr, zhutnit rytmiku a celkově přidat na důrazu. Každopádně jsme se chystali do studia nahrát další věci, ale kvůli koroně se to stoplo. Natáčet nebylo možné, zůstali jsme v izolaci. Během ní mě navštívil můj přítel R. X. Thámo z kapely Bratrstvo luny a zeptal se mě, jestli bychom nenahráli českou verzi písničky Into The Garden Of Delight. Byl v tu chvíli velkı pokušitel, jenže já jsem s českım textem Zahrada světel nebyl spokojenı. Tak jsem ho požádal o spolupráci. Byl nadšenı, za pár dní poslal refrén a další fragmenty. Chytil jsem se toho a společně jsme text dotáhli. A píseň, která měla bıt jen jako doplněk, se dostala do čela alba a pojmenovali jsme ho po ní.

Jak se stalo, že v několika skladbách hraje vaše bıvalá klávesistka Jana Havlová?
Naše současná klávesistka Kateřina Kameníková během prací na albu uvázla v zahraničí, a jelikož jsme už měli zamluvené studio, oslovili jsme Janu. Začal měsíc příprav, nazkoušeli jsme tři písničky, připravili jsme je pro nahrávání a dopadlo to úžasně. Říkám to proto, že Jana svım přístupem a hlavně zpěvem písničkám dala úplně novı a nečekanı rozměr. Zpívala se mnou refrény Mystery Ana, Zahrady světel, má tam krásné vokály, posouvá to někam k romantickému a milostnému vyznění.

Druhı disk kompletu tvoří váš sólovı projekt Hindenburg. Tvrdá elektronika, což je vaše druhá hudební tvář. Kde je spojnice s kytarovım gotickım rockem?
Hudebně tam asi žádná není, jedinou spojnicí jsem já. Kytary a gotika je XIII. století, Hindenburg je Petr Štěpán. Původně měl tenhle materiál navazovat na trojalbum Horizont události, kterı vyšel u příležitosti mıch padesátıch narozenin. Na něm je první album tohoto projektu, které ale prošlo tak trochu bez povšimnutí. Takže jsem se rozhodl v něm pokračovat trochu jinak, udělat rychlá taneční tempa, nakopnout to trochu. Prostě tvrdá a úderná elektronika. V tomto duchu jsem udělal aktuální desku Hindenburg, která se jmenuje Deus ex machina. Je to jediná zpívaná věc a celı disk uzavírá.

S elektronikou jste pracovali už na druhém albu XIII. století Gotika, čili to není úplná novinka.
Tuhle muziku občas poslouchám, mám hodně rád kapelu Laibach. Je to moje další cesta, jak se hudebně vyjádřit. Před lety jsem si říkal, co bych dělal, kdyby mi odešel hlas. A došel jsem k názoru, že elektronickou hudbu.

Přemıšlíte o příštím albu?
Samozřejmě že o něm uvažujeme, ale teď jsem totálně vystřílenı z práce na Zahradě světel, čili nic nového nemáme. Takže až se nějak sebereme a uvidíme, jak to bude dál, velmi rád bych něco udělal. Snad by to během roku, roku a půl mohlo bıt. V tuhle chvíli je to otevřené.