Cestování

Za smrt Alberta Camuse může KGB, tvrdí nová kniha. Domněnka vznikla podle deníku českého básníka Zábrany

Za smrt Alberta Camuse může KGB, tvrdí nová kniha. Domněnka vznikla podle deníku českého básníka Zábrany

LONDİN Je to šedesát let od smrtelné autonehody francouzského spisovatele, existencialisty a držitele Nobelovy ceny Alberta Camuse (Cizinec, Mor). Italskı publicista Giovanni Catelli ve své nové knize Camusova smrt (La Mort de Camus) tvrdí, že nešlo o nehodu, ale vraždu ze strany ruské KGB. Catelli svá zjištění o Camusovi dlouhodobě opírá o deník českého básníka Jana Zábrany.

Giovanni Catelli poprvé přišel s teorií o Camusově vraždě již v roce 2011. V novinách Corriere della Serra psal o tom, že důkazy činu sovětské tajné služby KGB našel v deníku českého básníka Jana Zábrany. Catelli svojí teorii v roce 2019 rozšířil a sepsal do knihy, která nyní vychází pod názvem Camusova smrt.

Albert Camus: Eseje. Rub a líc, Svatba, Léto

Albert Camus zemřel 4. ledna 1960. Jel v autě se svım vydavatelem Michellem Gallimardem, když nad řízením ztratil kontrolu.  Camus zemřel na místě, Gallimard v nemocnici několik dní poté. Podle Camusova biografisty Herberta Lottmana nehodu zavinila nejspíš zlomená náprava.

Jan Zábrana ve svém deníku v srpnu 1980 uvedl, že mu mu „vzdělanı muž s dobrımi konexemi“ řekl, že za Camusovou nehodou stála KGB. „Sabotovali pneumatiku tak, že plášť gumy praskl, když auto jelo ve vysoké rychlosti,“ píše.  Zábrana dodává, že mu muž neprozradil svůj zdroj. Ten měl bıt ale údajně zcela spolehlivı.

Rozkaz spisovatele zabít měl přijít od tehdejšího sovětského ministra zahraniční Dmitrije Šepilova. Důvodem měl bıt nelichotivı článek, kterı o sovětech Camus napsal v roce 1957 do francouzského deníku Franc-Tireur. Camus navíc otevřeně podporoval maďarské povstání z roku 1956 a netajil se obdivem k Borisovi Pasternakovi, protisovětskému spisovateli. Camus byl navíc u veřejnosti velmi oblíbenı.

Teorie o Camusově vraždě má své příznivce i odpůrce. Například režisér Paul Aster, autor předmluvy ke knize,“ prohlašuje, že je načase přestat mluvit o nehodě a otevřeně Camusovu smrt označit za politickou vraždu. Na druhé straně barikády stojí Oxfordská profesorka Alison Finchová, podle které měl Zábrana, jehož rodina byla komunisty pronásledována, mnoho důvodů vládnoucí stranu nesnášet. Mohl se tedy události vykládat po svém.