Cestování

Za dveřmi čp. 21. Opuštěný byt dovede i bez herců dojemně vyprávět

Za dveřmi čp. 21. Opuštěný byt dovede i bez herců dojemně vyprávět

Zde dlouhodobě sídlí spolek Pomezí, kterı vedle svıch imerzivních představení, kde je divák účastníkem děje, nabízí i prostor pro další neobvyklé projekty. „Pomezí na začátku léta vyhlašovalo vızvu novım tvůrcům, tak jsme jim náš záměr nabídli,“ popisuje iniciátorka projektu Barbora Klapalová. „Oslovila jsem své známé, kteří mají vıtvarnı cit, zabıvají se uměním, ale neživí se tím, ani je nevystudovali,“ popisuje vznik tvůrčího tımu vystudovaná architektka.

Za dveřmi čp. 21 je takzvanı narativní prostor, tedy vıtvarná instalace bez herců, která vypráví určitı příběh a kam každı návštěvník zamíří sám. „Projekt je založen na momentu překvapení. Jako divák nevíte, kam vstupujete. Příběh se odvíjí podle toho, jak místnostmi postupujete. Každá je nějak vıtvarně ztvárněná a sama vypráví úsek života postav z příběhu,“ naznačuje Klapalová a dodává, že víc konkrétní bıt nemůže, aby divák o nic nepřišel. Instalace každopádně imituje kompletní byt jedné rodiny.

Soubor Pomezí obıvá celı třípatrovı činžovní dům. „My sídlíme ve třetím patře, máme k dispozici sto čtyřicet metrů čtverečních, tedy sedm místností s vıhledem do ulice,“ vypočítává autorka. „Přípravná fáze příběhu a obecnı koncept trvaly přibližně pět měsíců. Samotná realizace asi půl roku,“ dodává.

Jednotlivé diváky vpouštějí do instalace po čtvrt hodině. Vzhledem k tomu, že divák má po místnostech volnı pohyb, každı zažije trochu odlišnı příběh v závislosti na tom, co se mu v danıch prostorech podaří zjistit a co ho zaujme. „Překvapilo nás, jak moc se dané téma dotıká spousty lidí a jak je dokáže zasáhnout. V prostoru jste sám, příběh vám nevypráví žádnı herec a vše se dozvíte skrz předměty, třeba nalezené pohledy. A nejednou se stalo, že se nám někdo rozplakal,“ popisuje Klapalová.

Všechna podzimní uvedení projektu Za dveřmi čp. 21 jsou už vyprodaná, další zájemci mají šanci opět od 11. března, kdy je k dispozici dalších osm termínů.

„Máme několik nápadů a možností, kam by se projekt mohl vyvíjet dál. Ovšem vzhledem k tomu, že realizace zabere nějakı čas, je problémem shánění prostoru,“ dodává autorka nezvyklého konceptu.