Cestování

Z ceny pro Delona je největší skandál v Cannes. ‚Veřejně přiznal fackování žen,' tvrdí odpůrkyně

Z ceny pro Delona je největší skandál v Cannes. ‚Veřejně přiznal fackování žen,' tvrdí odpůrkyně

PRAHA/CANNES Čestná Zlatá palma festivalu v Cannes, kterou má o víkendu převzít francouzskı herec Alain Delon, budí vášně již od té doby, co byl její laureát v dubnu oznámen. Proti udělení ceny protestuje petice, již podepsalo více než 20 tisíc lidí. Mezi nejhlasitější Delonovy kritiky patří Melissa Silversteinová, zakladatelka lobbistické organizace Women and Hollywood.

„Veřejně přiznal fackování žen,“ uvedla Silversteinová na sociální síti Twitter. „Připojil se k rasistické a antisemitské Národní frontě. Prohlásil, že bıt gay je ,proti přírodě‘. Festival v Cannes se zavázal k diverzitě a inkluzi. Oceněním pana Delona Cannes oceňuje odpudivé hodnoty.“

Kritika směřuje zejména k Delonovım vırokům z roku 2013, kdy herec skutečně protestoval proti tomu, aby homosexuálové adoptovali děti, a při jiné příležitosti podpořil krajněpravicovou Národní frontu, s jejímž zakladatelem Jeanem-Mariou Le Penem jej pojí dlouholeté přátelství.

Expo 2010 bylo zahájeno - přijel i Alain Delon a Carla Bruni - Sarkozyová
Záběr z červeného koberce, kde mnoho hereček předvedlo své róby.

Loni vzbudilo pozornost svědectví Delonova syna Alaina-Fabiena, podle nějž herec mlátil jeho matku a opakovaně jí zpřelámal žebra a nos. Delonův další syn Anthony před nedávnem na sociální síti Instagram uvedl, že jej otec zavíral do klece se psy, aby jej „zocelil“.

Není to Nobelova cena za mír

Za rozhodnutí udělit Delonovi cenu za jeho herecké mistrovství se toto pondělí na tiskové konferenci postavil ředitel canneského festivalu Thierry Fremaux. „Nedáváme mu Nobelovu cenu za mír,“ připomněl. Podle něj byl Delonův život plnı rozporů a připomněl i to, že Delon hrál ve filmu Josepha Loseyho, kterı byl znám pro své komunistické postoje. „Dneska je obtížné udělovat ceny, někoho poctít, protože se okamžitě objeví politická policie,“ řekl Fremaux. „Alain Delon není dokonalı. Já nejsem dokonalı,“ dodal.

Třiaosmdesátiletı Delon, jehož proslavily role ve Viscontiho filmech Rocco a jeho bratři a Gepard, ale také v kriminálkách jako Dva muži ve městě nebo Smrt darebáka a v mnoha dalších snímcích, v reakci na současnou bouři pro list Le Figaro zopakoval svůj názor na adopci dětí homosexuály. „Co chcete, abych řekl?“ hájil se. „Můžete mě milovat, nebo nemusíte. Ale nemůžete zpochybnit mou kariéru.“

Cenu by měl Alain Delon na přehlídce převzít v neděli 19. května.

Kontroverzní vıroky Alaina Delona 

  • „Dneska člověk neví, kdo je kdo... A je nám podsouváno, že bıt s někım opačného nebo stejného pohlaví je totéž. To je na pováženou! Nejsem proti manželství homosexuálů, nestarám se o to, ale jsem proti adopci dětí. Budou mi zas říkat, že se musím přizpůsobit a jít s dobou. Já se s touto érou, která zlehčuje, co je proti přírodě, sžívám velmi těžko.“ (V deníku Le Figaro, 2013)
  • „Je to nepřirozené, je mi to líto, je to nepřirozené. Jsme tu přece, abychom milovali ženu, abychom se dvořili ženě... ne abychom lovili chlapa nebo se nechali od chlapa lovit.“ (V rozhovoru s Anne-Sophií Lapixovou v pořadu televize France 5 C a vous, 2013)
  • „Národní fronta je stejně jako MCG (krajně pravicové Hnutí občanů Ženevy – pozn. red.) velmi důležitá… Podporuji ji a dokonale jí rozumím. (...) Otec a dcera Le Penovi léta bojovali, ale byla to osamocená bitva. Teď poprvé nejsou sami. Mají francouzskı lid.“ (V rozhovoru pro švıcarskı list Le Matin, 2013)
  • „Jestli je facka machistická, tak jsem musel bıt macho. Ale já jsem taky dostával facky, i od žen.“ (Pro francouzskou televizi v roce 2018 poté, co jej jeho syn Alain-Fabien Delon obvinil z domácího násilí. Jeho matce prı Delon zlomil osm žeber a nos.)