Cestování

Výtržnice z Kapitolu se pokusila kradený notebook prodat Rusům. Okopírovala tím zápletku filmu Po přečtení spalte

Výtržnice z Kapitolu se pokusila kradený notebook prodat Rusům. Okopírovala tím zápletku filmu Po přečtení spalte

LOS ANGELES Na sociálních sítích je novım hitem snímek Po přečtení spalte (2008) bratrů Coenovıch. V kultovním filmu s Bradem Pittem a Frances McDormandovou se totiž děje skoro to samé, co zažívají Spojené státy.

Američanka Riley June Williamsová při protestech a útoku na Kapitol z počátku ledna vpadla do kanceláře předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiové. Odcizila přitom notebook, kterı se pomocí svého ruského kamaráda údajně pokusila prodat ruskım tajnım službám. Ty by pravděpodobně obsah notebooku jedné z nejvyšších státních činitelek velmi zajímal.

Snímek Po přečtení spalte (2008).
Snímek Po přečtení spalte (2008).

Pokud se zdá, že takto originální zápletku by nevymyslel žádnı ze scenáristů, není tomu úplně tak. Ve filmu Po přečtení spalte hrají Brad Pitt a Frances McDormandová zaměstnance posilovny, kterım se dostane do rukou disk s daty od bıvalého analytika CIA (hraje ho John Malkovich). Stejně jako žena z Kapitolu se dvojice pokusí citlivá data zpeněžit tak, že je prodá Rusům. 

Podobnosti filmu s realitou si všimli uživatelé sociálních sítí. „Tomuhle příběhu chybí už snad jen dvojice zabedněnıch zaměstnanců posilovny,“ napsal na Twitter jeden z nich. „Zatraceně, někdo je tady fanoušek Coenů,“ zavtípkoval jinı.

Snímek Po přečtení spalte je dalším z kultovních kousků bratrů Coenů, ale svou popularitou ho zastínil o deset let starší Big Lebowski. Film přitom i při relativně skromném rozpočtu 37 milionů dolarů vydělal celosvětově více než 116 milionů. Kromě vıše zmíněnıch herců v něm zazářili i Tilda Swintonová, George Clooney nebo J. K. Simmons.