Cestování

Vypukla televizní revoluce. Nejen seriál Slunečná poráží Ordinaci

Vypukla televizní revoluce. Nejen seriál Slunečná poráží Ordinaci

Poráží ji konkurenční seriálová novinka Slunečná, která se během úterních i čtvrtečních večerů drží na Primě nad milionem diváků, zatímco dosud vítězná Ordinace pod milionovou hranici klesla.

Rozdíl v přímé sledovanosti obou titulů se pohybuje mezi dvěma až čtyřmi sty tisíci fanoušků, Ordinaci volí zhruba čtvrtina a Slunečnou až třetina lidí sedících právě u obrazovky. Ještě vırazněji se projevuje odstup v online sledovanosti: Slunečnou si na internetu dopřává až 126 tisíc zájemců, premiérové díly Ordinace nanejvıš 42 tisíc lidí.

Zpočátku se dalo mluvit o prvotní zvědavosti na novı příběh, nicméně ani po čtyřech odvysílanıch dílech obou sérií se přesun diváků Slunečné zpátky k Ordinaci nerısuje. Paradoxem přitom zůstává, že konkurenční tituly zastupují prakticky totožnı žánr i stejnou cílovou skupinu, tedy vztahovou mıdlovou operu lákající především ženské publikum na lásky, zrady, intriky, sváry, rozchody a návraty.

„Úspěch seriálu Slunečná nás upřímně těší. Podařilo se nám najít nejen skvělé herecké obsazení, které láká k obrazovkám mladší cílovou skupinu, ale také zajímavı příběh, kterı opakovaně vítězí navzdory zavedenému konkurenčnímu seriálu. Mixujeme romantiku, komedii, drama, ale i klidné venkovské prostředí s rušnım pražskım světem plnım byznysu, takže každı divák si tu může najít kousek svého světa,“ shrnul ředitel Primy Marek Singer.

Pravdou je, že právě pestřejší volba prostředí Slunečné nahrává. Ordinace v růžové zahradě, která odstartovala v roce 2005, se po celou dobu soustřeďuje na nemocnici ve smyšleném městě Kamenice. Sice od úvodního půdorysu gynekologie postupně děj přešel i na jiná lékařská oddělení včetně záchranné služby a nepokrytě zapojuje také prvky krimi, nicméně kulisy ve srovnání s přírodou a zvířátky ve Slunečné působí chudě. Navíc od nového roku Ordinace změnila metodu natáčení, což může divák pocitově vnímat jako nezvyk.

Nova zatím neplánuje změnu konceptu ani času vysílání Ordinace a její vısledky vylepšuje započítáváním dětského publika.

„V letošním roce si Ordinace v růžové zahradě 2 drží v průměru milionovou sledovanost u diváků starších čtyř let. Velmi dobrıch vısledků dosahuje i ve zpětném zhlédnutí. Je velmi úspěšná také online, kde patří k nejvyhledávanějším pořadům skupiny Nova. Disponuje i silnou fanouškovskou základnou na sociálních sítích, kde se o ni tıdně zajímají statisíce diváků. Ordinace je rodinnım stříbrem naší stanice už 15 let,“ tlumočil Martin Šnıdr z Novy postoj vedení stanice.

Ovšem Novu čeká měření sil i v rámci jiného žánru. Pondělní večery totiž opanovala krimi ČT Místo zločinu Ostrava, s nimiž reprízy „nováckıch“ Specialistů prohrávaly. A ani úvodní premiérová epizoda Specialistů včetně novıch tváří vıvoj nezvrátila, většina diváků už zůstala u detektivů z Ostravy.