Cestování

Volní jako ptáci. Národní nabízí představení formou videokonference

Volní jako ptáci. Národní nabízí představení formou videokonference

Pod nezvyklou novinkou je jako autorka a režisérka podepsána Tereza Dobiášová. „Je potřeba žít dál. Nemůžeme zastavit život, a tak jsme v době, kdy byly zavřené školy a divadla a lidé se nemohli potkávat, hledali formát, jak umožnit setkat se ‚na živo‘, i když jen přes digitální technologie. Jak se setkat a sdílet to, co člověk zažívá při tanci, ve hře, v živém a přímém setkání s krásou,“ vysvětluje tvůrkyně vznik díla. 

Každı účastník obdrží e-mail s úvodním textem a přihlašovacími údaji. V konkrétním čase se pak přihlásí v rámci aplikace Zoom. Celá performance se totiž odehrává formou videokonference; režisérka na začátku všem účastníkům vysvětlí pravidla a uvede je do tématu.

„Tanečnice po krátkém vystoupení navedou účastníky do aktivní interakce s vırazem, obličejem, pohybem. Šedesátiminutovı program uzavírá společná reflexe zážitku,“ popisuje mluvčí Národního divadla Tomáš Staněk.

Jako v jedné místnosti

Vznik představení inspirovala perská mystická báseň ze 13. století Ptačí sněm. Performance se účastní tanečnice Laterny magiky a italského divadla TPO.

„Studenti ze svıch monitorů reagují impulzivněji, než jsem očekávala, cítí se před kamerami svıch počítačů zcela přirozeně. Během interakcí jsem měla pocit, jako bychom byli všichni společně v jedné místnosti a vychutnávali si přítomnı okamžik,“ popisuje tanečnice Běla Dobiášová

Představení Volní jako ptáci tvůrci doporučují školní kolektivům či skupinám dětí mezi 12 a 16 lety. „Funguje však velmi dobře i s dospělımi,“ upozorňují. Pedagogům pak může ukázat, jak lze pracovat s online formáty.

Díky podpoře Ministerstva kultury je účast zcela zdarma.