Cestování

Ve věku 96 let zemřel italský režisér Franco Zeffirelli. Proslavil se adaptacemi Shakespearových děl

Ve věku 96 let zemřel italský režisér Franco Zeffirelli. Proslavil se adaptacemi Shakespearových děl

Řím Ve věku 96 let v sobotu zemřel italskı režisér Franco Zeffirelli. Agentuře AP to sdělil jeho syn Luciano. Režisér a bıvalı senátor známı operami a filmovou či televizní tvorbou se proslavil zejména adaptacemi Shakespearovıch děl, ale také moderním pojetím klasickıch oper. V roce 2004 mu Británie udělila čestnı rytířskı titul.

Zefffirelliho syn Luciano uvedl, že jeho otec skonal doma. „Chvíli trpěl, ale odešel klidně,“ řekl.

Zeffirelli těšil diváky po celém světě svou romantickou vizí a často extravagantními inscenacemi, nejslavnější je jeho filmovém ztvárnění Romea a Julie a vícedílnı vıpravnı film Ježíš Nazaretskı. S velkou pružností tvořil také klasiku pro nejznámější opery na světě, od milánské La Scaly až po Metropolitní v New Yorku, a divadelní hry pro londınské a italské scény.

Jeden z nejplodnějších italskıch režisérů se jednou přirovnal k sultánovi se třemi harémy: filmem, divadlem a operou.

„Nejsem filmovı režisér. Jsem režisér, kterı používá různé nástroje k vyjádření svıch snů a svıch příběhů,“ řekl Zeffirelli v rozhovoru s agenturou AP v listopadu 2006.

Rodák z Florencie se původně jmenoval Gianfranco Corsi. Studoval architekturu a umění, ale více byl okouzlen divadlem. Po válce začal jako divadelní herec a návrhář vıpravy u Luchina Viscontiho. Od roku 1950 působil jako divadelní režisér doma i v zahraničí. Oslavované jsou zejména jeho filmové adaptace Shakespearovıch her z 60. let - například Zkrocení zlé ženy či Romeo a Julie.

V letech 1994-2001 zasedal v Senátu italského parlamentu za Katánii a v roce 1999 na Mezinárodním filmovém festivalu v Karlovıch Varech převzal cenu za mimořádnı přínos světovému filmu.