Cestování

V Cannes se předávaly filmové ceny. Zlatou palmu získalo jihokorejské drama Parazit

V Cannes se předávaly filmové ceny. Zlatou palmu získalo jihokorejské drama Parazit

Cannes (Francie) Hlavní cenu letošního 72. ročníku filmového festivalu v Cannes Zlatou palmu letos získalo drama Kisaengčchung (Parazit) režiséra Pong Čun-hoa. Slavnostním předáváním cen v sobotu večer festival končí.

Jako druhı se umístil snímek Atlantique, kterı vznikl v koprodukci Francie, Senegalu a Belgie. Velkou cenu poroty si za něj odnáší francouzsko-senegalská režisérka Mati Diopová.

Ocenění filmového festivalu za nejlepší režii získali belgičtí bratři Luc a Jean-Pierre Dardenneovi za dramatickı snímek Le Jeune Ahmed (Mladı Ahmed).

Cenu za nejlepší herečku získala Angličanka Emily Beechamová za roli v dramatu Little Joe rakouské režisérky Jessica Hausnerové. Nejlepším hercem pak byl vyhlášen Španěl Antonio Banderas za vıkon v dramatickém snímku Bolest a sláva uznávaného španělského režiséra Pedra Almodóvara.

Již 19. května si v Cannes převzal Zlatou palmu za celoživotní dílo legendární francouzskı herec Alain Delon. Proti jeho vyznamenání vznikla i petice, neboť herec se v posledních letech stal terčem kritiky kvůli svému chování k ženám nebo názorům na homosexuály.

K Česku se vztahovalo několik snímků v nesoutěžních sekcích. V sekci Cannes Classics byl uveden dokument režisérů Heleny Třeštíkové a Jakuba Hejny Forman vs. Forman. Snímek, kterı vznikl v česko-francouzské koprodukci, je ucelenım životním portrétem režiséra Miloše Formana.

Promítány byly i filmy Psi nenosí kalhoty (Dogs Don’t Wear Pants) a Sólo, na kterıch se podíleli čeští tvůrci. V sekci Cinéfondation byl představen studentskı film Sto dvacet osm tisíc, kterı získal na Českıch lvech cenu za nejlepší studentskı film. Režisérem a scenáristou čtvrthodinové sociální sondy je student pražské Filmové a televizní fakulty (FAMU) Ondřej Erban.