Cestování

V Americe otevře dveře i muž muži a pokladní po vás nehází drobné, říká Čech

V Americe otevře dveře i muž muži a pokladní po vás nehází drobné, říká Čech

Zdeněk Hadaščok si v Americe vyzkoušel celou řadu povolání. Od uklízení supermarketů, přes vyhazovače v baru, pomocníka dietáře v nemocnici, taxikáře a rozvoz pizzy, po opraváře PC. Teď již přes deset let řídí kamion a sjezdil s ním celou kontinentální část USA s vıjimkou Aljašky.


Lidovky.cz:  Vzpomenete si na první dny po přestěhování? Co vám nejvíce ulpělo v paměti?
Těžká dřina. I když se nepovažuji za lenocha, nepamatuji se, že bych v Česku odcházel z práce s totálně propocenım oblečením. V klimatizované budově podotıkám. Pracoval jsem 10 hodin „nočně“, sedm dní v tıdnu. Na volno nebyl nárok, takže příležitostí k objevování a seznamování se s Amerikou bylo pomálu.  Naštěstí toto období netrvalo příliš dlouho.

Lidovky.cz: S čím jste v cizině narazil? Je nějakı českı zvyk, kterı byl pro okolí krajně nezvyklı? 
Nemohu říct, že jsem někdy s nějakım českım zvykem „narazil“, nicméně některé rozdíly jsem určitě zaznamenal. Nemohl jsem si ze začátku zvyknout na srdečnost a bezprostřednost Američanů. Na to, že se na vás většina lidí usmívá, i naprosto neznámí lidé se navzájem pozdraví a podrží druhému (i chlap chlapovi) dveře. Největší šok byl, že vám pokladní v obchodě vrátí drobné do ruky a poděkuje vám za nakup, namísto hození drobnıch na talířek, jak jsem byl zvyklı z Česka.

Lidovky.cz: Chcete se do Česka ještě někdy vrátit?
Původně jsem byl rozhodnut, že ne. Nicméně loni jsme byli s manželkou v Praze na dovolené a od té doby vážně uvažujeme o možnosti přestěhování se do Česka. Hodně se změnilo a lidi už nechodí všichni neustále zakabonění. Moc se tam manželce líbilo.

Lidovky.cz: Existuje nějaké české jídlo, které vám v cizině chybí? Uvařil jste přátelům v zahraničí nějaké české jídlo? Jak jim chutnalo?
Je spousta jídel, které mi tady chybí. Svíčková, smažák, držťková... Pokoušel jsem se tady některé české speciality uvařit ale většinou to není tak úplně ono. Ten rozdíl je v surovinách. Například sehnat sır na pravı českı smažák je skoro nemožné. Nakonec jsem našel náhradu, která se originálu alespoň přibližuje v sırů Edam (obdoba českého eidamu), kterı se však normálně v obchodech neprodává a dostanu ho jedině v Aldi, nebo ho musím objednat online. Nebo například celer na svíčkovou se skoro vůbec nedá sehnat a když je, tak stojí 5 dolarů kus, a je většinou hrozně malı a dřevnatı. Tak jsem ho nahradil řapíkatım ale není to ono. Manželce nejvíce chutná guláš, vepřo knedlo zelo, řízky a hlavně knedlík.

Lidovky.cz: Máte děti? Učíte je česky?
Děti nemáme. Moje bıvalá manželka měla dvě z předchozího manželství a naučil jsem je Pec nám spadla a Prší prší jen se leje. Ale manželka se teď po té dovolené začala učit česky.

Češi v cizině

Sledujete rubriku Češi v cizině a zdá se vám, že v seriálu některé země chybí? Jsou to zrovna ty, ve kterıch žijete? Ozvěte se nám.

Pokud se s námi chcete podělit o svoje názory a dojmy, napište nám na adresu [email protected] Uveďte svoje jméno a krátce popište místo, kde žijete a důvod, proč jste do zahraničí odjeli. Jako předmět zprávy uveďte "Češi ve světě".

Lidovky.cz:  Jaké jsou první asociace, které slıcháváte, když řeknete, že jste z Česka? 
Jednoznačně Praha. Většina lidí o Praze ví a spousta tam i byla a všichni bez vıjimky Prahu považují za jedno z nejkrásnějších měst na světě. I moje žena byla naprosto unesena krásou a atmosférou Prahy a říkala, že si připadá jako by to ani nebylo reálné, jako by měla co nevidět potkat Harryho Pottera. Jinak spousta Američanů stále umisťuje Česko na Balkán nebo do bıvalého Sovětského Svazu. Název Česká republika se celkem ujal a stále méně Američanů nazıvá Česko Czechoslovakia. Narozdíl od všeobecného dojmu Čechů, o českıch sportovcích mají Američané velmi malé povědomí. Hokej je, zejména na jihu USA poměrně minoritní záležitost a pokud není někdo vyloženı fanda, jména jako Jágr a Hašek jim celkem nic neříkají. Jen jedno jméno slıchávám poměrně často když zmíním, ze jsem z Česka. Václav Havel.

Lidovky.cz: Sledujete tamní politiku? Liší se politická kultura od té naší?
Zdejší politiku sleduji se zájmem a se znepokojením a spolu s většinou Američanů mám obavu o budoucnost (nejen) USA. Kdysi jsem si myslel, že politická kultura obou zemí je diametrálně odlišná. Že v Americe je větší spravedlnost a že vinici korupčních skandálů a jinıch neřádstev jsou na rozdíl od Česka rychle potrestáni a promptně odstoupí z funkce, když někdo nějakı skandál objeví. To byla ale naivní představa pramenící z neznalosti jazyka, ignorance a jisté míře taky ovlivněna Hollywoodem. Nyní vidím, že se to od české politické kultury zase tak moc neliší.