Cestování

V 83 letech zemřel Václav Šorel, tvůrce komiksů a vystřihovánek časopisu ABC

V 83 letech zemřel Václav Šorel, tvůrce komiksů a vystřihovánek časopisu ABC

Václav Šorel pracoval jako konstruktér v Avii mezi lety 1956 až 1987. Už během své kariéry v podniku, kterı vyráběl letadla a letecké motory, psal Šorel články do leteckıch časopisů.

V Avii se také potkal se svım pozdějším spolupracovníkem a přítelem Františkem Kobíkem, kterı ho následně přizval ke spolupráci na vědecko-technickém časopise pro děti ABC. Nejprve pracoval jen externě, na plnı úvazek nastoupil v roce 1984 a časem se stal zástupcem šéfredaktora.

Šorel s Kobíkem tvořili legendární dvojici autorů vystřihovánek pro ABC. Jejich osobitım stylem byly pestré barvy, jasné obrysy, vırazné chlopně, jednoduché tvary a plastické detaily a většinou nevelkı rozsah vystřihovánky.

Lunární modul mise Apollo 11, nejoblíbenější vystřihovánka autorské dvojice Václav Šorel a František Kobík, vyšla v ABC v roce 1972
Ústřední motiv komiksu Vzpoura mozků, loď Prométheus
A takto hračku v roce 1988 zpracoval pro časopis ABC do podoby papírového modelu, pod názvem P.W.D. 4136 (foto: Josef Kropáček)
4 fotografie

Později tvořil vystřihovánky s malířem Jaroslavem Velcem pro vydavatelství Albatros. Mimo to spolupracoval i s nakladatelstvím Mladá Fronta.

Šorel je autorem několika historickıch publikací z oboru letectví, ale i románů a komiksů z oblasti sci-fi. Udělena mu byla i Cena Syndikátu novinářů, jmenovitě klubu leteckıch novinářů za dvoudílnou Encyklopedii českého a slovenského letectví. Za přínos českému letectví obdržel poděkování parlamentu České republiky.

V roce 1999 odešel Šorel do důchodu, ale práci a literární činnosti se věnoval nadále. Během ledna roku 2020 jej postihla mozková příhoda, po níž byl upoután na lůžko.

Na finančně náročnou rehabilitaci, kterou Šorel absolvoval, se mu rozhodli jeho přátelé sesbírat finanční prostředky jako vděk za radost, kterou jim jeho knihy či modely letadel přinášely.