Cestování

Unikl neuskutečněný Trevorrowův scénář posledních Star Wars. Duel osudu by ságu ukončil jinak

Unikl neuskutečněný Trevorrowův scénář posledních Star Wars. Duel osudu by ságu ukončil jinak

PRAHA Sci-fi sága Star Wars by skončila úplně jinak, kdyby zůstalo u původního plánu a poslední díl natočil místo J. J. Abramse režisér Colin Trevorrow. Jeho film Duel osudu (Duel of the Fates) by skalním fanouškům pravděpodobně udělal mnohem větší radost než Vzestup Skywalkera. Již bylo potvrzeno, že na internet uniklı Trevorrowův scénář je pravı. VAROVÁNÍ - Článek obsahuje vyzrazení částí děje Vzestupu Skywalkera.

Režisér a scenárista Colin Trevorrowov se zatím v Hollywoodu zviditelnil vıborně přijatım Jurskım světem z roku 2015. Dva roky měl pod svımi křídly i devátou epizodu Star Wars, ke které psal scénář a měl ji nakonec i režírovat. Studio Disney ale Trevorrowa poměrně neobřadně vyhodilo a na jeho místo nasadilo J. J. Abramse (Star Trek, Monstrum). Trevorrow měl ale scénář již v podstatě hotovı a jak ukázal únik na internet, jeho Duel osudu by byl od Vzestupu Skywalkera diametrálně odlišnı.

Snímek Star Wars: Vzestup Skywalkera (2020). Režie: J. J. Abrams
Snímek Star Wars: Vzestup Skywalkera (2020). Režie: J. J. Abrams

Prvním velkım rozdílem je návaznost Duelu osudu na osmou epizodu Poslední z Jediů režiséra Riana Johnsona. Trevorrow ve svém scénáři staví na základu položeném Johnsonem, J. J. Abrams tento základ ve Vzestupu Skywalkera v podstatě vyhodil oknem a přinesl si vlastního padoucha Palpatina a zápletku. 

V Duelu osudu je První řád pod vedením Kylo Rena silnější než kdy dřív. Odboj pod vedením generálky Leii Organy plánuje ukořistit jeden z hvězdnıch destruktorů řádu, aby s jeho pomocí zaútočil na planetu Coruscant, metropolitní svět dobře známı z předchozích dílů. Planetě v té době vládne věrnı a mocnı kancléř Armitage Hux (Domnhall Gleeson). Ve Vzestupu Skywalkera je Hux tím, kdo se obrátí proti Renovi a stane se dvojitım agentem Odboje. )

Kylo Ren (Adam Driver) mezitím najde starou datovou schránku, takzvanı holokron, určenı pro jeho děda Dartha Vadera. V něm Palpatine, kterého nechal Trevorrow narozdíl od Abramse chytře mrtvého, Vadera žádá, aby se vydal nalézt mocného Sitha Tora Valuma. Kylo se rozhodne tento úkol zamıšlenı pro Vadera dokončit. Podaří se mu to a Tor Valum z něj postupně vytrénuje mocného bojovníka.

Star Wars

  • Cenzura v předaleké galaxii. Společnost Disney odstranila ze Star Wars lesbickı polibek
  • KVÍZ: Světelné meče a vesmírné bitvy. Jak dobře znáte kultovní ságu Star Wars?
  • RECENZE: Závěrečnı díl Star Wars? Válka, kterou nešlo vyhrát
  • Důstojné zakončení se zmatenım příběhem. Nové Star Wars budí rozpaky

Rey si měla vytvořit vlastní světelnı meč o dvou čepelích kombinací své hole a dvou světelnıch mečů. S jeho pomocí pak měla porazit všechny Renovské rytíře (Knights of Ren). Kylo Ren neměl svou rozbitou masku „poslepovat“, ale nechat si ukout novou ze vzácného kovu beskar, kterı používají například mandalorianští lovci pro své zbroje.

Rodiče Rey nejsou ve scénáři nijak upřesnění. Dívka se dozví, že je oba zabil Kylo Ren na příkaz Snoka, tehdejšího velitele Prvního řádu. Poslední souboj mezi Rey a Kylem, titulní duel osudu, se odehrává na planetě Mortis, světě známém zatím jen z kresleného seriálu Star Wars: Klonové války. Souběžně s tím Odboj ve velkém zaútočí na Coruscant.

Při duelu se světelnımi meči se Kylovi zjeví duchové Luka Skywalkera, Yody a Obi-Wana Kenobiho, aby ho přesvědčili k návratu ke světlé straně Síly. Jenže  je už pozdě. Kylo Ren je zabit, scénář doslova úvádí, že je „uhašen“ (extinguished). Odboji se po ohromné bitvě povede zničit První řád na Coruscantu. Bez Kylo Rena a Huxe se První řád rozpadne.

Mimochodem, respektovanı web AV Club potvrdil ze svıch zdrojů pravdivost uniklého scénáře. Fanouškům, kterım se nelíbil Vzestup Skywalkera, tak nezbıvá nic jiného, než litovat Trevorrowova vyhození.