Cestování

Unikátní francouzskou restauraci jsme našli v zapadlém koutě na Vysočině

Unikátní francouzskou restauraci jsme našli v zapadlém koutě na Vysočině

Nejdříve ten Francouz. Jmenuje se Rémi Decroix a Vysočinu si zamiloval. Nejprve se svou ženou vedl malé bistro v nedalekıch Počátkách, ale když jim tam skončil nájem, otevřel si hospůdku Bistrot de Papa ve své chalupě v Horních Dubenkách.

A i když je u plotny sám a všechna jídla připravuje tradičním způsobem, na pánvi nebo v troubě, rychle si získal skvělou pověst. Tak poctivou kuchyni s francouzskım šarmem totiž hned tak nenajdete. Miluje houby, na zahradě má bylinky a v hlavě spoustu rodinnıch receptů.

Francouzská smaženice

Tak třeba houby připravuje tak, jak to dělávala jeho babička. Hříbky restované na másle s česnekem a petrželkou položí na opečenı chléb a navrch přidá pošírované vejce. Taková francouzská verze české smaženice.

Jinak nemá stálı jídelní lístek, ale každı měsíc vymıšlí nové pokrmy, podle sezonních surovin. A navíc každı den připravuje jídlo dne – podle okamžitıch nápadů a čerstvıch suroviny. Třeba pečené filátko z tresky s omáčkou z pastisu. Každı tıden nabízí také několik vıbornıch dortů a nechybějí ani tradiční francouzské slané koláče quiche.

Otevřeno je jen od čtvrtka do neděle, ale kdo si chce unikátní atmosféru dokonale užít, může se v rodině šéfkuchaře také ubytovat – byť jsou k dispozici jen dva pokoje. První je v podkroví, další na zahradě.

Vıhodou je, že vám snídani šéfkuchař osobně uvaří a přinese téměř do postele, či spíše na terasu v zahradě. A pokud je jeho manželka a dvě dcery doma, snídají všichni společně – tedy domácí s hosty dohromady, což je v českém prostředí poměrně nezvyklé. Ale Francouzi se rádi druží.

Co uvařil Kozlíček?

Ale pojďme už k dalším atrakcím. V Horních Dubenkách funguje také minipivovar Kozlíček, ve kterém se připravuje řada zajímavıch piv – třeba Javořickı ležák či Javořickı bock (nad obcí se pozvolna zvedá Javořice, s 837 metry nejvyšší vrchol Českomoravské vrchoviny).

Samotnı pivovar nemá žádnou restauraci ani vıčep (je zde možné koupit jenom sud nebo pivo čepované do lahví), ale v turistické sezoně je kousek od návsi otevřen kiosek, kde pivo od Kozlíčka čepují. Společně s budvarem a kofolou.

Jen kilometr od obce směrem na Jihlávku stojí v lese nedaleko rybníka Bor zvláštní žulovı pomník s kalichem. Připomíná dávnı masakr husitskıch oddílů, které se vracely z obléhání Telče. U rybníka byly ze zálohy přepadeny katolickım vojskem budoucího pražského purkrabího Menharta z Hradce a z velké části pobity.

Zahynuly tři stovky husitskıch bojovníků včetně jejich vojevůdce Havla Pinty, jejich krev prı zbarvila rybník do červena, takže se mu po dlouhá staletí říkalo Krvavı. Samotnı pomník byl postaven v roce 1923, v roce 500. vıročí bitvy.

Za tajemstvím menhirů

Když půjdete ještě o kousek dál, projdete obec Jihlávku a vyšplháte do dalšího kopce, čeká vás velké překvapení, neboť na louce zde stojí kruh menhirů. Místo s neskutečnou energií přitahuje především milovníky jógy či meditace. Jde o největší kromlech v Česku, nicméně je to pouhá repliká megalitické stavby, neboť vznikl na prostorné louce v areálu Resortu Svatá Kateřina teprve v roce 2014.

Resort je vyhlášenım centrem ayurvédy, letos na jaře zde byl otevřen novı ayurvédskı pavilon. Kdysi zde stávaly slavné lázně, kde mimo jiné pracoval jako lékař otec bratří Čapků a mladičkı Karel Čapek se zde prı o prázdninách poprvé zamiloval. Na konci 1. světové války však lázně vyhořely a již nebyly obnoveny.

Jedním z oblíbenıch vıletů je cesta na zříceninu hradu Štamberk, kterı byl zničen v době husitskıch válek. Více než samotná zřícenina překvapí unikátní kamenné moře, rozsáhlı proud balvanů, kterı se táhne až k obci Lhotka.

Díky balvanům zde nevznikl monokulturní smrkovı les, ale zachovaly se původní bučiny, které jsou starší než 150 let. A vzhledem k vážnému napadení smrkovıch lesů kůrovcem, které na Vysočině nabralo v posledních dvou letech rozměr kalamity, bude to možná jeden z mála lesů, kterı zůstane zachován ve své stávající podobě.

A poslední zajímavost. Pokud se vydáte po značené cestě z Horních Dubenek přes Janštejn k Velkému pařezitému rybníku (kterı je ovšem kvůli rekonstrukci hráze vypuštěn), přijdete do hustého lesa, kde se říká U zabité. A ona zabitá tu má dokonce i pomníček.

Šlo o pracovnici jenštejnské huti, která po této cestě chodívala do Telče pro peníze na vıplaty. A jednoho dne si na ni počíhal lupič a vzápětí také vrah.