Cestování

Udílejí se filmové Oscary, v sázce jsou letos také dvě české šance

Udílejí se filmové Oscary, v sázce jsou letos také dvě české šance

Mezi krátkımi animovanımi snímky získala nominaci studentka FAMU Darja Kaščejevová za Dceru, díky podílu na vıpravě filmu Králíček Jojo, kterı se točil u nás, má šanci Nora Sopková. Na slavnosti je kvůli natáčení dokumentu i Jana Hojdová.

Doma se zatím na vısledky Oscarů pilně sázelo. Například podle Tipsportu se na Dceru uzavřelo v dané kategorii 84 procent všech sázek, a to v kurzu 7:1, i když favoritem  bookmakerů zůstává americkı snímek Hair Love.

V hlavním poli nejlepších filmů loňského roku věří čtyřicet procent klientů Tipsportu válečnému dramatu 1917, kolem dvaceti procent lidí tu vsadilo jak na Tarantinův retropříběh Tenkrát v Hollywoodu, tak na thriller Joker, jenž má celkem jedenáct nominací.

Zcela jednoznačnım vítězem cizojazyčné kategorie se jeví jihokorejskı Parazit, na něhož u Tipsportu putovalo sto procent tipů. Letos jde o vůbec nejčastější sázku, šlo na ni čtyři sta tisíc z milionu korun, které Tipsport od sázkařů na Oscary přijal. Zájem potvrdily i jiné sázkové kanceláře.

Hereckımi favority jsou v hlavních rolích Joaquin Phoenix za Jokera a René Zellwegerová za Judy, ve vedlejší pak Laura Dernová z Manželské historie.

Filmovı svět nejvíce zaměstnává spekulace, zda Parazit může vyhrát i nejvyšší kategorii. Bylo by to poprvé, kdy by se nejlepším filmem roku stalo neanglicky mluvené dílo. Loni se o to pokoušela mexická Roma, skončila však u nejlepší režie.

Zástupci českıch nadějí už jsou na ceremoniálu. „S Kaščejevovou a její producentkou Zuzanou Roháčovou jsme si dali sraz, dostali jsme vstupenky na jméno, jen si nesmíme zapomenout vzít pasy kvůli kontrole,“ hlásil z Los Angeles děkan FAMU Zdeněk Holı.

Posluchačka FAMU Jana Hojdová je na slavnosti z jinıch důvodů, chystá totiž dokument o kameramanovi Robertu Richardsonovi, kterı je nominovanı za film Tenkrát v Hollywoodu. „Dcera o něm točí už dva roky, kdyby Richardson ke svım třem Oscarům přidal čtvrtého, byl by to rekord,“ potvrzuje matka Hojdové, režisérka Zuzana Zemanová.

Rozstřel

Sledovat další díly na iDNES.tv