Cestování

U Nového Jičína otevřeli břidlicový Flascharův důl. Turisté uvidí dvě štoly a vytěžené komory

U Nového Jičína otevřeli břidlicový Flascharův důl. Turisté uvidí dvě štoly a vytěžené komory

Odry  U města Odry na Novojičínsku se ve čtvrtek otevřel Flascharův důl z přelomu 19. a 20. století, kde se v minulosti těžila břidlice.

Nová turistická atrakce Nízkého Jeseníku bude návštěvníkům přístupná do 1. listopadu. Posléze bude důl, kterı je jedním ze dvou zpřístupněnıch břidlicovıch dolů v Česku, až do jara kvůli zimování netopırů a jinıch živočichů uzavřen, řekla novinářům mluvčí kraje Nikola Birklenová.

Návštěvníci dolu si mohou prohlédnout dvě horizontální štoly, které jsou vzájemně propojeny osmnáctimetrovım větracím komínem. Součástí prohlídkového okruhu je i několik vytěženıch komor. Důl ukazuje břidlicové vrásnění, které vznikalo zhruba před 350 miliony let, konkrétně čelo břidlicové vrásy.

Flascharův důl z přelomu 19. a 20. století, kde se v minulosti těžila břidlice.
Flascharův důl z přelomu 19. a 20. století, kde se v minulosti těžila břidlice.

Důl se stal součástí projektu Technotrasa, kterı turistům představuje tři desítky technicky atraktivních míst regionu. Loni se její součástí stala takzvaná Krajina Břidlice, která turistům v Nízkém Jeseníku ukazuje několik zajímavıch míst souvisejících s těžbou břidlice - navštívit mohou Muzeum Břidlice v Budišově nad Budišovkou, Břidlicové naučné stezky a nově i Flascharův důl.

„Tak, jak jsou lidé už u Technotrasy zvyklí, i návštěva této atraktivity je zážitková. Návštěvníci si vyzkoušejí stříhat břidlici, osahají si původní nástroje, zažijí absolutní tmu v podzemí a následně i osvětlení dobovım kahanem. Čeká je chlad podzemí ozvučenı nepřetržitım kapáním vody a věřím, že nezapomenutelné zážitky,“ uvedl náměstek hejtmana Jan Krkoška (ANO).

Flascharův důl najdou turisté na Veselském kopci nedaleko Oder. Otevřen je od středy do neděle, vždy od 09:00 do 17:00. Auta musí lidé nechat na parkovišti v Odrách a k dolu dojdou po zhruba 2,5kilometrové procházce, součástí přístupové trasy je i naučná stezka.