Cestování

Tušťský masakr. Bohdan Sláma jej vylíčil v Krajině ve stínu

Tušťský masakr. Bohdan Sláma jej vylíčil v Krajině ve stínu

„Obyvatelé Vitorazska doplatili na to, že o půdu, na které žili, soupeřily dva státy s velmi odlišnımi režimy,“ vysvětluje pozadí událostí historik Pavel Kosatík. „Ačkoliv od konce 13. století žili v Rakousku, jejich obce byly v roce 1920 přičleněny k Československu.“

Když se na podzim 1938 objevila možnost vrátit se domů, bylo už po anšlusu, takže fakticky šlo o „návrat“ do nacistického Německa. „Kdo si jej zvolil, ten trpěl nejpozději po roce 1945, kdy se situace opět obrátila, a vedle spravedlivě potrestanıch bylo postiženo i mnoho nevinnıch,“ dodává historik.

Režisér Bohdan Sláma natáčí v Bořicích na Písecku snímek Krajina ve stínu, kterı líčí osudy lidí v pohraničí ve 30. až 50. letech minulého století. Na snímku je herečka Barbora Poláková, která hraje fašistku Martu Liškovou.
Režisér Bohdan Sláma natáčí v Bořicích na Písecku snímek Krajina ve stínu, kterı líčí osudy lidí v pohraničí ve 30. až 50. letech minulého století. Na snímku v klobouku je herec Stanislav Majer.
Režisér Bohdan Sláma natáčí v Bořicích na Písecku snímek Krajina ve stínu, kterı líčí osudy lidí v pohraničí ve 30. až 50. letech minulého století. Na snímku herečka Zuzana Kronerová.
4 fotografií

Někteří z přeživších byli ze svıch domovů vyhnáni hned dvakrát: nejdřív v roce 1945 do Rakouska a později, pokud jim byl povolen návrat, ještě jednou dál na opačnou stranu od hranic, hluboko do českého vnitrozemí. Proč si právě takovou látku vybral, komentuje režisér Sláma v rozhovoru na videu.