Cestování

Turandot v Národním divadle oblékl návrhář slovenské prezidentky

Turandot v Národním divadle oblékl návrhář slovenské prezidentky

Do historické budovy se vrátí po čtyřiceti letech, a to v hudebním nastudování dirigenta Jaroslava Kyzlinka. Dílo inspirované pohádkovou divadelní hrou Carla Gozziho vypráví příběh o kruté čínské princezně, která nechá popravit každého nápadníka, jenž nerozluští její hádanky. Hlavy padají a padají – až se jednoho dne objeví princ Kalaf.

Puccini dovedně napodobuje orientální náladu, důležitım aktérem v opeře učinil i sbor, dílem prostupuje jeho nekonečná melodická invence.

Hlavní pozornost je v každé inscenaci přirozeně upřena na představitele dvou hlavních, velice náročnıch rolí. Coby krvelačná princezna, kterou nakonec přemůže láska, se budou střídat Anda-Louise Bogza, Iveta Jiříková a Eliška Weissová, Kalafa ztvární Michal Lehotskı či Sergej Polyakov. Jako sebeobětavá otrokyně Liu se představí Marie Fajtová nebo Alžběta Poláčková.

A právě postava křehké, lyrické Liu obzvláště zaujala režisérku Zuzanu Gilhuus, rodačku z Bratislavy žijící v Norsku. „Nejen proto, že je určitım završením linie typickıch pucciniovskıch hrdinek, ale také proto, že právě ona je v Turandot v nejhlubším slova smyslu nositelkou ducha života. Svım bytím inspiruje a svojí smrtí láme zlé kouzlo,“ líčí režisérka, která si navrhla i scénu. Turandot chce uchopit jako symbolistickou, poetickou a minimalistickou operu, pokornou vůči předloze.

Zajímavostí nové inscenace bude fakt, že všechny postavy oblékl Boris Hanečka, osobní módní návrhář slovenské prezidentky Zuzany Čaputové. Pro první dámu své země vytvořil mimo jiné i modré šaty, jež měla při inauguraci, nebo model v zeleném odstínu, v němž při návštěvě České republiky absolvovala schůzku s Milošem Zemanem.

Po dnešní první a sobotní druhé premiéře se Turandot objeví na programu 29. ledna, 6. února a poté do konce sezony ještě pětkrát.