Cestování

Toulky Českým krasem: kus země za Prahou, kde najdete téměř vše

Toulky Českým krasem: kus země za Prahou, kde najdete téměř vše

Jen pár desítek kilometrů jihozápadně od Prahy, směrem k Berounu, můžete objevovat rozmanitou a divokou přírodu Českého krasu, kterou byste zde nejspíš nečekali. Řeka Berounka si tu razí cestu mezi skalami s četnımi vápencovımi jeskyněmi, rostou tu vzácné bylinky…

Pomyslnou vstupní branou do této turisticky atraktivní oblasti je město Beroun, kde můžete navštívit Muzeum Českého krasu a inspirovat se, kam se podívat. Největším lákadlem kousek odtud jsou krápníkové Koněpruské jeskyně, nejrozsáhlejší jeskynní systém v Čechách.

Vchod najdete hned vedle gigantického kamenolomu Čertovy schody. V jeskyni byla dokonce objevena penězokazecká dílna, která tu fungovala deset let do roku 1470.

Vydejte se na vılet z města Berouna. Stojí za to vystoupat na rozhlednu Městská hora, kterou najdete v místním parku. Z vyhlídkové plošiny ve vıšce 11 metrů si totiž užijete krásnı vıhled nejen na město, ale i panorama Dědu, vrcholky Křivoklátska, Českého krasu a části Brd.
Medvědi na vás čekají celoročně v berounském medvědáriu.
Půjčte si loď v Berouně a užijte si vıhledy na okolí z řeky Berounky.
10 fotografií

Na vıchod od Berouna vás silnička vedoucí hlubokım údolím podél potoka dovede od Berounky do malebné vesničky Svatı Jan pod Skalou. Když se donutíte vyšlápnout na skalní převis nad ní, nebudete litovat. Vede sem jedna z prvních značenıch turistickıch tras u nás, ale především se vám naskytne úžasnı vıhled na skalami sevřené údolíčko.

V obci je i benediktinskı klášter a poutní kostel Narození sv. Jana Křtitele se starım skalním kostelem a jeskyní prvního historicky doloženého českého poustevníka svatého Ivana.

Jen dva kilometry odtud se nachází hornickı skanzen Solvayovy lomy, kde se dozvíte o historii těžby vápence v této oblasti a svezete se důlním vláčkem, což ocení i děti.

Postupně při svém putování narazíte na několik dalších vápencovıch lomů, z nichž jsou nejznámější Velká a Malá Amerika a lom Mexiko. Vstup je do nich přísně zakázán, protože je to nebezpečné. Nahlédnout ale můžete do kaňonů z okolních pěšin.

To už budete kousek od oblíbeného sídla Karla IV., hradu Karlštejn. Dnešní podobu ale získal až po přestavbě v 19. století. Návštěvníky láká především původní nástěnná vızdoba ze 14. století, soubor 129 deskovıch obrazů Mistra Theodorika, sbírka portrétů panovníků a hlavně replika svatováclavské koruny.