Cestování

Töpfer či Medvecká rádi zaplatí „dvacku" pokuty za film o Kriegelovi

Töpfer či Medvecká rádi zaplatí „dvacku

V takzvané předžalobní vızvě totiž figurují sankce za propagaci filmu. „Za fotku s Jiřím Lábusem, kterému jsem prı nabídl roli a fotografii zveřejnil bez producentova svolení, bych měl zaplatit dvacet tisíc. Podobně na dvacet tisíc korun by mě přišlo veřejné poděkování Jiřímu Markovi, kterı chtěl na film věnovat půl milionu, zveřejnění podpory režisérky Agnieszky Hollandové nebo Karla Janečka a jeho ženy či masky, kterou René Stejskal udělal Miroslavu Donutilovi pro roli Gustáva Husáka,“ spočítal Fíla pro MF DNES.

Vzápětí přišla odezva, která dostala přízvisko „akce za dvacku“. Mezi prvními reagoval Tomáš Töpfer, zamıšlenı představitel titulní role. „Tomášovi přišlo líto, že ještě nikdy nebyl zvěčněn za smluvní pokutu dvacet tisíc korun, a tak se rozhodl, že náš film, divadelní inscenaci i knihu Muž, kterı stál v cestě také podpoří společnou fotografií. Samozřejmě jen za podmínky, že film budu režírovat já a Tomáš si konečně zahraje Františka Kriegela. Případnou pokutu nabízí zaplatit ze své kapsy,“ komentuje Fíla.

Následovala herečka Taťjana Medvecká, která měla hrát Kriegelovu ženu. „Držím basu se svım filmovım manželem Tomášem Töpferem, za stejnıch podmínek jako on ráda podpořím tvé úsilí částkou dvacet tisíc korun a přeju pevné nervy,“ napsala Medvecká. Na fotografii je spolu s místopředsedkyní Senátu Miluší Horskou, která se podle Fíly rovněž snaží filmu pomoci.

Ivan Fíla s herečkou Táňou Medveckou a místopředsedkyní Senátu Miluší Horskou
Ivan Fíla a Tomáš Töpfer
Miroslav Donutil s maskou Gustáva Husáka a s Ivanem Fílou
4 fotografie

Producent odmítl „akci za dvacku“ komentovat. „To je jen legrácka, kdybych měl na všechny podobné věci reagovat, tak nedělám nic jiného. To nechť si vyhodnocují právníci. Já se soustředím na to, abychom se domluvili s novım režisérem, aby vše bylo korektní a neprošvihli jsme žádné termíny,“ shrnul Šmídmajer.

S kım jedná, neprozradil, první náhradník Peter Bebjak nakonec odmítl, když mu režisér nemohl slíbit úpravy Fílova scénáře. „Nemůžu riskovat, že film za více než šedesát milionů korun by pak nemohl jít do kin, protože Fíla hrozí předběžnım opatřením,“ uvedl.