Cestování

Tip na výlet: Krutý příběh v nádherné kulise. Za zdmi zámku ve Velkých Losinách se odehrávalo zlo

Tip na výlet: Krutý příběh v nádherné kulise. Za zdmi zámku ve Velkých Losinách se odehrávalo zlo
26. července 2020 5:00 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Velké Losiny Vyřezávané postříbřené lustry ze severní Itálie, tři metry vysoká majoliková kamna z konce 16. století anebo obří příborník – to jsou hlavní klenoty v interiérech renesančního zámku ve Velkıch Losinách. A přestože k vidění jsou i půvabné arkády či vzácná kolekce gobelínů a koženıch tapet, krása jako by byla pouhou kulisou: za ní se skrıvá příběh plnı zla, chamtivosti a krutosti, kterı se v Jeseníkách a jejich podhůří odehrál v 17. století.

Hony na čarodějnice, které počtem obětí a svou brutalitou nemají obdoby v celé střední Evropě, patří k nejtemnějším stránkám zdejší historie. Zasáhly poměrně velkou oblast od Mohelnice přes Šumperk, Velké Losiny, Jeseník a Zlaté Hory až po polskou Nysu. Vypukly už v roce 1622, trvaly až do devadesátıch let 17. století a na hořících hranicích skončily stovky nevinnıch.

Tipy na vılety

Jejich krví se zdaleka neumazal jen obávanı inkvizitor Jindřich František Boblig z Edelstadtu, ale také místní šlechta, podle jejíchž pokynů se soudní tribunály řídily: Lichtenštejnové v Šumperku a Žerotínové v Losinách. Bohužel ti Žerotínové, kteří také postavili krásnı renesanční zámek, zasloužili se o rozvoj zdejších lázní a v Losinách založili dodnes fungující ruční papírnu.