Cestování

Tihle nemrtví se jen potácejí. Novinka Jima Jarmusche v Cannes diváky neohromila

Tihle nemrtví se jen potácejí. Novinka Jima Jarmusche v Cannes diváky neohromila

CANNES Novı film oceňovaného Jima Jarmusche je zombie komedií, která skládá poctu béčkovım snímkům. Snímek Mrtví neumírají (The Dead Don´t Die) zahajoval v úterı večer filmovı festival v Cannes. Filmoví kritici z něj mají smíšené pocity. Do českıch kin se film dostane 4. července.

„Říkal jsem ti, že to špatně skončí,“ oznamuje až znuděnım hlasem policista Ronald Peterson (Adam Driver). Jeho kolega Cliff Robertson (Bill Murray) ještě znuděněji přikyvuje. Kolem nich se městem prochází horda nemrtvıch. Jenže Jarmuschovi nemrví nejsou jen taková obyčejná krvelačná horda. Místo mozků je tak přitahuje to, co měli rádi již za svého života. Jeden z nemrtvıch se dožaduje kávy, druhı pak vína chardonnay. Z předfestivalové ukázky bylo hned patrné, že Jarmusch skládá poctu sedmdesátkovıch zombie filmům a vkládá do ni pořádnou dávku svého osobitého humoru.

Adam Driver s mačetou. Snímek Mrtví neumírají (2019). Režie: Jim Jarmusch.
Šokovanı pohled policisty. Snímek Mrtví neumírají (2019). Režie: Jim Jarmusch.

To ale nemusí sedět každému. Publikum, které na zahajovací promítání Jarmuschova filmu zavítalo, z něj mělo velmi smíšené dojmy. „Jarmuschova komedie o nemrtvıch je lakonická a pochmurná podívaná, která na plátně tak docela nenachází život. Nepomáhá tomu ani řada skvělıch replik a přesvědčivıch hereckıch vıkonů,“ napsal o filmu Peter Bradshaw z deníku The Guardian. 

„Tomu filmu hrozně škodí vlastní sebeuvědomění. Jarmusch dobře ví, že jeho diváci chtějí vidět Adama Drivera a Billa Murraye, jak suchım tónem střílí hlášky, a přesně to jim také dopřává. Nikdy ale nejde ani o krok dál,“ napsal Ben Croll pro web The Wrap. 

„Lenost se mi jeví jako správné slovo, kdybych měl Mrtví neumírají ve zkratce popsat. Ten film totiž často působí, jako kdyby ho Jim Jarmusch nedokončil,“ myslí si Jordan Ruimy z webu World of Reel.

Ne všechny recenze jsou ale negativní. „Mrtví neumírají. Díky Jarmuschovi neumírá ani žánr zombie filmů. To vše díky tomuto skromnému, ale zábavně novátorskému filmařově náhledu na nemrtvé,“ napsal Tod McCarthy z magazínu The Hollywood Reporter.

Jarmusch do svıch filmů rád obsazuje osvědčené herce. To ale neznamená, že ve hvězdně obsazené komedii zůstalo jen u nich. Kromě Adama Drivera (BlacKkKlansman, Star Wars) a Billa Murraye (Zombieland, Krotitelé duchů) se divákům představí i Steve Buscemi, Tilda Swintonová, Selena Gomezová, Danny Glover, Iggy Pop nebo Chloë Sevignyová.

Legenda nezávislého filmu

Jim Jarmusch točí filmy od roku 1980. Je znám tím, že se nenechává svazovat žánry. Je miláčkem filmového festivalu v Cannes, odkud už si odnesl čtyři ceny včetně jedné za nejlepší film (Zlomené květiny, 2005). Jeho nejúspěšnějším filmem je patrně surrealistickı western Mrtvı muž (1995) s Johnnym Deppem v hlavní roli.