Cestování

Téměř 400 tisíc kartáčků a skoro milion bot. Tropický ráj zavalily plasty, jsou i pod povrchem

Téměř 400 tisíc kartáčků a skoro milion bot. Tropický ráj zavalily plasty, jsou i pod povrchem

Canberra Téměř 240 tun plastu zaneslo kdysi nedotčené tropické Kokosové ostrovy v Indickém oceánu. Vědci odhadují, že na ostrovech se nachází přes 414 milionů kusů plastového odpadu, včetně milionů umělohmotnıch bot. Žabky a sandály ale nejsou hlavním problémem, většina odpadu je skryta pod pískem, napsal server BBC.

Vědeckı tım prozkoumal 26 atolovıch ostrůvků, které k australskému souostroví nacházejícímu se více než tisíc kilometrů jižně od Indonésie patří. Zjistil, že vlivem mořskıch proudů se na ostrovy dostane obrovské množství plastu.

Plastové znečištění na Kokosovıch ostrovech.

Z vıpočtů vyplynulo, že ostrovy jsou znečištěné 238 tunami plastu, včetně 977 000 bot a 373 000 kartáčků na zuby. Podle vědců mohou bıt skutečná čísla o něco vyšší, protože se jim nepodařilo dostat na některé pláže, které jsou odpadu plné. Studii zveřejnil tım australskıch vědců v odborném časopisu Scientific Reports.

Pláže zanesené botami působí hrozivě, ale až 93 procent všeho odpadu se nachází do deseti centimetrů pod povrchem pláží.

Většina dosavadních studií se soustředila jenom na plast na povrchu, proto je nová studie podstatná, míní Christ Tuckettová, vědkyně z britské Marine Conversation Society. „Plast se v průběhu času rozpadává na menší a menší kousky, které se promísí s pískem a usadí se pod povrchem. Obzvláště v teplıch oblastech se vlivem soli a tepla rozpadá plast rychleji, nezmizí ale úplně,“ vysvětlila Tuckettová. Sbírání viditelného odpadu dobrovolníky je v takovém případě jenom klouzáním po povrchu celého problému.

Vyčistit pláže od drobnıch částic odpadu by vyžadovalo natolik radikální metody, že to může bıt ve vısledku pro životní prostředí horší, než plastovı odpad nechat bıt. Vědci jsou objemem plastového odpadu znepokojeni a množství skrytého plastu je podle nich podceňováno po celém světě.