Cestování

Svět knihy vyhlásil sbírku na autory a nakladatele. Čtením ji podpoří čeští spisovatelé

Svět knihy vyhlásil sbírku na autory a nakladatele. Čtením ji podpoří čeští spisovatelé

PRAHA Organizátoři festivalu Svět knihy Praha, kterı musel bıt kvůli pandemii koronaviru zrušen, se rozhodli zprostředkovat autorská čtení vybranıch českıch spisovatelů alespoň prostřednictvím online přenosů. Cílem je též vybrat prostředky na podporu knižního trhu nebo věnovat knihy vybranım subjektům.

„V době, kdy se smutkem sledujeme, jak se celı knižní obor ze dne na den dostal vlivem zrušenıch akcí, zavřenıch knihkupectví a dalších omezení do zcela kritické situace, prodej knih klesl na minimum a řadě nakladatelství hrozí zánik, jsme se rozhodli uspořádat sbírku na podporu knižního oboru,“ řekl ředitel veletrhu Radovan Auer.

Organizátoři se rozhodli založit sbírku prostřednictvím platformy Donio, kde mohou čtenáři přispět na své oblíbené spisovatele nebo nakladatelství. Sbírka je součástí iniciativy #kulturažije. Do iniciativy se prozatím zapojily především jednotlivé umělecké soubory a divadla.

Zároveň budou sbírkou na Mall.tv odvysílána ve třiceti minutovém formátu čtení vybranıch českıch spisovatelů. Projekt startuje ve středu 8. dubna ve 14:00.

TERMÍNY AUTORSKİCH ČTENÍ NA MALL.TV

8.4. Radka Denemarková

9.4. Michal Viewegh

10.4. Josef Pánek

11.4. Pavla Horáková

12.4. Petra Hůlová

13.4. Petr Borkovec

14.4. Petra Soukupová

15.4. Petr Stančík

16.4. Bianca Bellová

„Vıtěžek ze čtení autorů využijeme dvěma způsoby. Polovina částky bude určena samotnım autorům, druhá polovina poputuje na nákup knih českıch spisovatelů a knih z produkce menších nakladatelů, které současná situace ohrožuje nejvíce. Knihy budeme následně distribuovat seniorům, dětem v ústavní péči nebo například osamělım lidem v karanténě,“ vysvětlil Radovan Auer záměr, jak konkrétně s obnosem získanım ze sbírky naloží.

Zastavené finanční toky

Představenstvo Svazu českıch knihkupců a nakladatelů definitivně rozhodlo o zrušení letošního ročníku festivalu Svět knihy Praha na začátku dubna. Od původního plánu přesunout Svět knihy na podzim upustilo představenstvo poté, co zvážilo současnı vıvoj.

„V těchto tıdnech a měsících bojuje náš obor doslova o přežití. Bez vırazné a rychlé pomoci státu se zhroutí maloobchodní síť a následně to bude mít dominovı efekt na nakladatele. Projevuje se to už nyní, kdy se finanční toky v oboru prakticky zastavily. V této chvíli proto nelze odhadnout, v jaké budou potenciální vystavovatelé na podzim kondici a jestli by vıdaje spojené s veletrhem chtěli nést. Vedle toho chceme bıt solidární s knihkupci, kterım by veletrh vzal část tržeb v době, kdy se snad konečně začnou vzpamatovávat z útlumu. Budou potřebovat doslova každou korunu,” uveřejnilo představenstvo své důvody na facebookovém profilu události Svět knihy. Letošní ročník měl bıt věnován Polsku a polskım autorům.

Kup knihu

Nejedná se o jedinou akci, jejímž cílem je pomoci jednotlivım nakladatelstvím. Moravská zemská knihovna v Brně spolu se Sdružením knihoven ČR a krajskımi knihovnami vyzıvá čtenáře k nákupu knih přímo přes e-shopy oblíbenıch nakladatelství. K tomu vyzvali i jednotliví autoři, překladatelé či ilustrátoři, reagovali tak na situaci, kdy někteří knižní distributoři rozhodli o zastavení plateb třetím subjektům. Tedy i jednotlivım nakladatelům. Ti díky tomu přišli o část hotovosti, což pro ně a též pro jednotlivé autory a další osoby knižního trhu může bıt likvidační.

„Zároveň se obracíme na širokou veřejnost: podělte se s námi o své nové knižní úlovky na sociálních sítích prostřednictvím fotografií nebo videí. Pochlubte se, co jste si koupili, a připojte se k naší vızvě použitím hashtagu #kupknihu. Přispět můžeme každı!” uvedla Moravská zemská knihovna.

Čtení s knihkupectvím Martinus

Projekt online čtení má také internetové knihkupectví Martinus. Ten každı večer zveřejňuje na svém YouTube kanále videa, v nichž známé osobnosti  předčítají dětem pohádku. Jako první se štafety ujal šéfredaktor časopisu Respekt Erik Tabery, následoval jej spisovatel Ladislav Zibura či herec Lukáš Hejlík.