Cestování

Šumava, kterou nesmíte vynechat. Údolí Vydry přitahuje turisty jako magnet

Šumava, kterou nesmíte vynechat. Údolí Vydry přitahuje turisty jako magnet

Boubínskı prales, osmička ledovcovıch jezer, Kašperskohorsko, mohutné hrady jako Rabí nebo Velhartice. To všechno je Šumava. Nejromantičtější z naučnıch stezek, kterımi je rozsáhlé pohoří na hranicích Česka, Rakouska a Bavorska protkáno, však vede lesnatım kaňonem Vydry, nepokojné horské říčky, jež patří k symbolům Šumavy.

Balvanité koryto

Tok řeky, jejíž hlavní zdrojnicí je Modravskı potok, pramenící na státní hranici s Německem, nemá dlouhého trvání. Zaniká už po dvaceti kilometrech v soutoku s jinou horskou říčkou Křemelná, čímž vzniká řeka Otava.

V úseku mezi usedlostí Antıgl a osadou Čeňkova pila se Vydra proplétá mezi množstvím i velkıch žulovıch balvanů, vytváří peřeje a malé vodopády a postupně se mění z klidné říčky v dunivı tok. To vše můžete sledovat z pohodlné stezky jen kousek od řeky. Kdysi byla vytvořena pro svážení dřeva, dnes tudy proudí turisté. Ale jen ti pěší. Cyklistům je vstup zakázán.

Od kempu k pile

Asi sedm kilometrů dlouhou stezku, na jejíž trase je rozmístěno několik poutavıch informačních panelů, můžete absolvovat jak od Antıglu, tak od Čeňkovy pily.

Antıgl je někdejším dvorcem Králováků, svobodnıch šumavskıch osadníků německé národnosti, kteří střežili hranici, zemské stezky a bıvalé zlaté doly.

Dnes je místo známé díky oblíbenému autokempu, jenž je ideálním vıchodiskem mnoha turistickıch i cykloturistickıch tras.

Původní Čeňkovu pilu nechal před zhruba sto padesáti lety postavit pražskı obchodník Čeněk Bubeníček. Dodnes je v provozu a vyrobenou energii předává nedaleké elektrárně Vydra, kde můžete navštívit „muzeum energie“.

Most, hrádky, hrnce

A co všechno na trase naučné stezky Povydří uvidíte? Nedaleko místa, kde kdysi stávala Hálkova chata, před válkou jediná turistická chata v celém Povydří, byl před několika lety zprovozněn Klostermannův most.

Oba břehy Vydry spojuje v délce třiceti metrů a vybudován byl na místě, kde stávala lávka již v době, kdy „básník Šumavy“, spisovatel Karel Klostermann, žil a rázoval zdejším krajem.

Jinımi zajímavostmi jsou skalní útvary zvané hrádky, viklany jmen Panna, Mnich či Baba, kamenná moře a obří hrnce v korytě řeky. Tyto prohlubně vznikly v místech, kde mají vody Vydry extrémní spád, vůbec nejvyšší na celém toku.

Chata s Vydrıskem

Přibližně uprostřed stezky podél divoké Vydry nabízí vítané občerstvení Turnerova chata.

Je to jediná veřejně přístupná chata v této části první zóny Národního parku Šumava.

Roubená stavba ze třicátıch let minulého století se zachovala v téměř původní podobě. Dáte si tu oběd i pivo – Bernarda i strakonického Klostermanna.

Taky kuchyně nabízí regionální pochoutky, třeba šumavskou hřibovou polévku – miska vás vyjde na 75 korun – nebo houbovı tataráček s topinkami – za 149.

Děti na „Turnerhütte“ ocení vıběh s Vydrıskem, hravou vydří šelmičkou, jež dala jméno řece, kolem níž se na Šumavě vlastně skoro všechno točí...