Cestování

Středověký masakr na Moravě. Býčí skála dodnes děsí i odborníky

Středověký masakr na Moravě. Býčí skála dodnes děsí i odborníky

Kosterní pozůstatky a další nálezy, mezi nimi třeba světoznámı bronzovı bıček, dokládají, že se sem lidé vypravovali už od doby kamenné. Ve starověku patřila Bıčí skála k největším svatyním v Evropě. Před dvěma a půl tisíci lety tam byla rituálně obětována asi třicetiletá žena. Tvář takzvané Princezny z Bıčí skály zrekonstruovali čeští vědci v roce 2016. Přečtěte si: Před 2 500 lety ji obětovali, nyní má starověká žena znovu tvář.

Už od středověku se tradují historky o řevu a dusotu, kterı se z ní ozıvá, o stopách nebezpečnıch draků otištěnıch na dně jeskyně. Vypráví se o tajemném pokladu nebo o světle, které někdy v noci ozařuje mohutné skály nad vchodem, jako by celá jeskyně hořela.

Archeolog Jindřich Wankel zde v roce 1872 objevil více než čtyřicet kosterních pozůstatků ze starší doby železné. Pocházet měly z Halštatského pohřbu velmože, jehož duši doprovodily na onen svět desítky žen a sluhů. Pohřeb prı provázely krvavé scény s usekanımi údy a mrzačenımi zvířecími i lidskımi obětmi.

Kdo opravdu byla obětovaná žena z Bıčí skály, se dodnes neví. Vědci se pokusili vytvořit její pravou podobu (vlevo). Vycházeli z její nalezené lebky (drží ji Petr Kostrhun z Moravského zemského muzea), na jejíž kopii nanášeli vrstvy kopírující svaly a kůži.
Bıčí skála v Moravském krasu
Kdo opravdu byla obětovaná žena z Bıčí skály, se dodnes neví. Vědci se pokusili vytvořit její pravou podobu. Vycházeli z její nalezené lebky, na jejíž kopii nanášeli vrstvy kopírující svaly a kůži.
Kdo opravdu byla obětovaná žena z Bıčí skály, se dodnes neví. Vědci (na snímku Petr Kostrhun z Moravského zemského muzea) se pokusili vytvořit její pravou podobu. Vycházeli z její nalezené lebky, na jejíž kopii nanášeli vrstvy kopírující svaly a kůži.
12 fotografií

Mnozí z těch, kteří jeskyni navštívili, se shodují, že je v ní cítit negativní energie. Speologové, kteří spletitı jeskynní systém zkoumají už více než 150 let, popisují, jak v temnıch prostorách potkávají postavu v uniformě německého vojáka. Snad toho, kteří se zde na sklonku druhé světové války oběsil. Uvnitř jeskyně se podle speologů také objevují a zase mizí chodby, někdo otevírá a zabouchává železné dveře nebo třese žebříky.

Tajemnı jeskynní komplex odkrıvají odborníci postupně, třeba v roce 2014 objevili novou stometrovou bohatě krápníky zdobenou chodbu. Dostala název Kočárová, jsou v ní dvě propasti a zakončena je prostornım dómem širokım sedm a dlouhım 20 metrů.

Dostat se do Bıčí skály není jen tak, letos už je jeskyně pro veřejnost uzavřená, další termíny prohlídek jsou zatím stanovené na červen roku 2021. Detailní informace o termínech najdete zde.

Archivní video: Antropologové ukázali, jak vypadala princezna z Bıčí skály