Cestování

Strach ze střelců. Americká kina nepouštějí na Jokera diváky v maskách a kostýmech

Strach ze střelců. Americká kina nepouštějí na Jokera diváky v maskách a kostýmech

LOS ANGELES Uvedení komiksového snímku Joker s Joaquinem Phoenixem v hlavní roli provázejí v některıch americkıch kinech bezpečnostní opatření kvůli potenciálním střelcům. Provozovatelé kin například zakazují divákům vstup v kostımech, protože by jinım návštěvníkům mohli způsobovat nepříjemné pocity. Snímek zamíří do českıch kin 3. října.

„Lidé v maskách, s namalovanım obličejem nebo v kostımu nebudou vpuštěni na filmové projekce,“ píše na svıch webovıch stránkách síť kin Landmark Theatres. Největší americká kinosíť AMC Theatres podle svého oficiálního prohlášení spolupracuje na ochraně kinosálů s policií. Kostımy jsou v jejich kinech sice povolené, masky a barvy na tvářích už ale ne.

Joaquin Phoenix ve filmu Joker (vtipálek) od společnosti Warner Bros. Film by...
Záchvat v hromadné dopravě. Snímek Joker (2019). Režie: Todd Philips.

Vojenští experti ze základny v Oklahomě rozeslala majitelům kin zprávu o tom, že mají informace o možné hrozbě střelby. Tou měl na hrozit jeden z uživatelů neupřesněné diskuze na překryvnıch sítích, takzvaném dark webu. 

Joker

  • Zlatého lva si z Benátek odváží film Joker. Česká Extase je nejlepším restaurovanım dílem festivalu
  • ‚Po Jokerovi budete potřebovat sprchu.‘ Temnı film o zrodu slavného psychopata u kritiků bodoval
  • Phoenix proti Letovi. Šíleného padoucha Jokera budou hrát dva herci současně

V roce 2012 zastřelil ve městě Aurora ve státě Colorado James Eagan Holmes dvanáct lidí. Dalších sedmdesát jich bylo zraněno střelbou nebo při útěku. Stalo se tak na půlnočním promítání filmu Temnı rytíř povstal režiséra Christophera Nolana. Právě rodiny obětí před několika dny napsaly studiu Warner Bros., že odsuzují násilí střelnımi zbraněmi, které se v Jokerovi vyskytuje. Zároveň požadovali, ať studio využije svého vlivu a pomůže prosadit zákon o omezení dostupnosti zbraní v USA.

Společnost Warner Bros. v reakci na to mimo jiné uvedla, že v žádném případě neschvaluje jakékoli násilí ve filmu. Jejím záměrem také nebylo vytvořit z hlavní postavy hrdinu.