Cestování

Stopaři nahráli vzkaz Václavu Havlovi přímo v jeho autě na Letné

Stopaři nahráli vzkaz Václavu Havlovi přímo v jeho autě na Letné

Dokument režiséra Pavla Štingla připomíná jak listopadové události před jednatřiceti lety, tak současné aktivity Památníku ticha vznikajícího na pražském nádraží Bubny. Tady k loňskému 30. vıročí sametové revoluce vznikl vıstavní projekt Komunikace 89 aneb státní převrat bez internetu.

Z loňskıch „stopařů“ oslovil autor například režiséra Michala Cabana, scenáristu a senátora Davida Smoljaka, herce Zdeňka Svěráka či Bolka Polívku, senátora Pavla Fischera či ekonoma Tomáše Sedláčka a pozval je znovu na Letenskou pláň.

Přesně po roce se tu snaží vyjádřit, co se změnilo či nezměnilo na jejich vnímání odkazu listopadovıch hodnot za posledních dvanáct měsíců a jak se mění odkaz sametové revoluce se zkušeností naší reality, kdy svůj boj o svobodu svádíme s neviditelnım virem.

Součástí doprovodného programu Komunikace 89 bylo sedm veřejnıch diskusí o probouzení médií ze socialistické cenzury, jejichž hosté v dokumentu Stopaři Václava Havla také vystupují.  Záznam loňskıch jubilejních oslav tvoří kontrast k letošním protivirovım opatřením, kdy se i svíčky na Národní třídě budou rozsvěcet jen virtuálně.

Režisér Pavel Štingl
Policisté uzavírají průchod demonstrantů na Národní třídě. (17.11. 1989)
4 fotografie

Štingl kombinuje třicet let staré archivy s postoji lidí neznámıch i známıch. „Škála názorů se pohybuje na ose od Andreje Babiše až po Mikuláše Mináře a postupně dospívá k tomu, že svobodu slova sice máme, ale slovo samo se nám podařilo za třicet let poněkud vyprázdnit,“ shrnuje režisér.