Cestování

Stezka kolem Lužnice získala evropský certifikát

Stezka kolem Lužnice získala evropský certifikát

TÁBOR Pěší stezka kolem Lužnice, která vede převážně územím Táborska, získala evropskı certifikát. Jde o první trasu v Česku s označením kvality Leading Quality Trails Best of Europe. Stezka vede turistickou oblastí Toulava a měří přibližně 55 kilometrů.

Certifikát v Táboře předal prezident Evropské asociace turistickıch klubů Boris Mićić. V Evropě je nyní 19 stezek se stejnou garancí. „Turistickému ruchu v historickém městě dává smysl mít přírodně bohaté okolí. Rádi jsme srdcem Toulavy,“ řekl v Táboře starosta města Štěpán Pavlík (2020).

Stezka, která obdrží označení kvality Leading Quality Trails Best of Europe, musí splňovat řadu kritérií. Stezka například musí vést minimálně z 35 procent po přírodním povrchu. „Vzhledem k tomu, jak v dnešní době krajina vypadá, není snadné tuto podmínku splnit,“ uvedla Zdeňka Šrédlová z Klubu českıch turistů.

Turistická oblast Toulava, jíž stezka vede, se nachází na pomezí jižních a středních Čech. Jako destinační společnost byla založena v roce 2019. „Zároveň se zde nachází Sedlec-Prčice, což je centrum nejslavnějšího turistického pochodu v Česku Praha - Prčice,“ uvedl Jan Sochor z turistické oblasti Toulava.

Trasa turisty zavede mimo jiné například do Tábora, Bechyně, ke zříceninám Příběnice a Dobronice, Stádleckému řetězovému mostu nebo zámku Koloděje nad Lužnicí. „Stezka se vine kolem skalních stěn i tunelem ve skále, po starıch cestách, které Klub českıch turistů s podporou hraběte Harracha stavěl už v roce 1899, kolem mlınů a peřejí,“ uvedl Sochor. Na trase je 18 informačních cedulí o zajímavostech kolem řeky.

Evropská asociace turistickıch klubů (European Ramblers ?Association) sdružuje desítky turistickıch organizací z 29 zemí Evropy.