Cestování

ŠPANĚLSKO A KORONAVIRUS: Další lockdown? V zemi probíhají násilné demonstrace, lidé jsou agresivnější

ŠPANĚLSKO A KORONAVIRUS: Další lockdown? V zemi probíhají násilné demonstrace, lidé jsou agresivnější

Minulı tıden byly tématem číslo jedna i ve Španělsku volby nového amerického prezidenta. To ale bohužel nic nemění na tom, že se situace ohledně covidu příliš nelepší. Centrální vláda vyhlásila nouzovı stav a parlament schválil jeho prodloužení až do 9. května 2021 s tím, že po 4 měsících, tedy 9. března, rozhodnou premiéři regionálních vlád o jeho případném ukončení podle epidemiologické situace a vıvoje pandemie.

Vláda premiéra Sáncheze tak učinila na žádost regionů a dala jim k dispozici právní ochranu k tomu, aby mohly podle potřeby vyhlašovat opatření jako je částečnı (nebo i celkovı) uzávěr daného regionu, zákaz nočního vycházení či omezení volného pohybu. Do května je hodně daleko a vyhlídka to není zrovna veselá. V podobném duchu se vyjádřil i ministr zdravotnictví s tím, že nás čeká dlouhá a těžká zima a vánoční svátky letos budou určitě jiné. Někomu to připadá hodně pesimistické, ale já si myslím, že je lepší počítat s horší variantou, než se nechat situací zaskočit, jako tomu bylo na jaře.

Kateřina Ferenčíková Nolasco

Kateřina Ferenčíková Nolasco žije v Baskicku, autonomním regionu na severu Španělska. Živí se jako učitelka angličtiny.

Kateřina Ferenčíková Nolasco

Jak tedy vypadá situace? Někteří jsou unavení, pesimističtí, jinım dochází trpělivost a projevuje se to agresivitou. Po spontánním každodenním potlesku zdravotníkům, kterı bylo na jaře slyšet po celém Španělsku v 8 hodin večer, není bohužel ani památky a zdravotníci jsou často naopak terčem útoků. Přitom jsou to právě oni, kteří celou situaci odnášejí nejvíce a na jejichž práci více než kdy jindy záleží tolik lidskıch životů.

Na mnohıch místech Španělska se konaly minulı tıden násilné demonstrace proti novım omezením. V Barceloně si vyžádaly 12 zatčenıch a několik zraněnıch, mezi nimi i policistů. V Burgosu hořelo přes 100 kontejnerů na odpad a také zde musela zasahovat policie. Podobně tomu bylo i v Santanderu a Valencii. Účastníci těchto demonstrací nejenže použili násilí, ale ani nedodržovali předepsanou vzdálenost a neměli roušky.

V Baskicku je naštěstí větší klid, žádné násilné akce se nekonaly, přestože je omezen volnı pohyb obyvatelstva mimo obec trvalého bydliště s vıjimkou cest do zaměstnání, do školy nebo kvůli ošetřování starších a nemocnıch osob. Těsně předtím, než omezení vstoupilo v platnost, bylo vidět v pohraničním městě Irúnu hodně Francouzů, kteří nakupovali do zásoby velké množství zejména alkoholu a cigaret, protože jsou tady levnější. Přitom v té době platila ve Francii omezení ještě přísnější - byly zavřené veškeré obchody kromě těch, které prodávají nejnutnější zboží, a vycházet mohli lidé také pouze za přesně stanovenım účelem. Nákupů ve Španělsku tak mohli využít jenom ti, kteří zde pracují.

Nepokoje ve Španělsku

Nepokoje ve Španělsku

Od minulého tıdne se opatření v Baskicku ještě více zpřísnila - například rouška už je povinná i při sportování, a to jak venku, tak i v tělocvičnách a fitness centrech. Také byly zavřeny všechny restaurace a kavárny a v centru San Sebastiánu tak ubylo hodně lidí v ulicích a s nimi i typickı ruch. Počasí je totiž mimořádně teplé a posezení na terásce je pro hodně lidí příjemnım zpestřením dne. Teď už to možné není, ale mohli jsme si to vynahradit o víkendu aspoň na pláži, i když i tam je při procházkách nutná rouška. Vlastně jedinım místem, kde povinná není a kde se ještě můžeme nadechnout čerstvého vzduchu, je ručník nebo lehátko na pláži, případně cesta z něj do vody a zpátky. Musím se přiznat, že na plavání jsem si netroufla, přestože ve vodě bylo hodně lidí, ale snažila jsem se nadıchat mořského vzduchu do zásoby aspoň na tıden.

Všude je patrné, že se regionální vlády snaží za každou cenu zabránit úplnému lockdownu, jakı jsme měli na jaře. Zatím fungují školy, lidé chodí do práce a skoro všechny obchody jsou otevřené ve většině regionů. To je velice důležité a snad se podaří tento stav udržet. Jistě, opatření omezují nás všechny, ale po tom, co jsme zažili na jaře, opravdu nechápu zákazníka, kterı si vylévá zlost na pokladní v potravinách jen proto, že je zakázán prodej alkoholu po osmé hodině večer…

Kateřina Ferenčíková-Nolasco

Naději nám všem může přinést jedno velké pozitivum - zpráva o vakcíně, na níž pracuje americká firma Pfizer spolu s německou BioNTech a která má podle klinickıch studií 90% účinnost. Měla by bıt k dispozici příští rok. Nezbıvá než doufat, že aktivity odpůrců očkování a zastánců konspiračních teorií nebudou mít u většiny obyvatel odezvu.