Cestování

Síla umění a vědy přetrvá věky, myslí si galerista Zdeněk Sklenář

Síla umění a vědy přetrvá věky, myslí si galerista Zdeněk Sklenář

PRAHA Galerista Zdeněk Sklenář musel ve své pražské galerii, stejně jako jiné instituce, kvůli koronaviru odložit plánované vıstavy a s nimi spojené akce. V oboru vıtvarného umění podniká ovšem také v dalších zemích, především v Číně.

LN: Budou mít současná opatření nějakı dopad na vaše česko-čínské aktivity?
Zatím se domnívám, že žádné. Samozřejmě je důležité, jak dlouho bude tato vypjatá situace trvat a jak se s ní svět vyrovná. Otázkou spíše je, jak zareaguje Evropa a USA. Finanční újmy se dají odhadnout jen do jisté míry. Pokud to však nebudou ztráty lidské, vše je nahraditelné. Držím se slov hvězdáře Tychona Braheho „Ani moc, ani zbraně, jen síla umění a vědy přetrvá věky“. Jsem optimista. Novou zkušenost prožíváme všichni.

LN: Znamená to tedy, že jste asi jedinı, kdo nemá starosti?
Přirozeně, že mám, ale v Číně a na území jinıch států běží naše dlouhodobě rozpracované projekty. Omezuje mě pochopitelně nemožnost cestovat, ale jsou e-maily a telefony. Větší starost bych mohl mít, pokud se situace nezmění ve smyslu zákazu vstupu do vıstavních síní a nemožnosti širších osobních kontaktů s provozem našich tuzemskıch galerií.

LN: Můžete specifikovat své aktivity v Číně?
Pořádám vıstavy, studijní pobyty, přednášky, to provází nakladatelská činnost a produkce filmů o umění. Zároveň zde realizuji uměřenı obchod, kterı toto všechno živí. Radost mi dělá především možnost seznamovat jiné národy s českım uměním.

LN: Proč jste expandoval právě do Číny?
Vyšel jsem z rodinné tradice. Dveře mi otevřel malíř Zdeněk Sklenář, bratr mého tatínka, jehož dílo Čína s nadšením přijala. To mi umožnilo dostat se do nejvyšších vrstev tamní společnosti. Pohybuji se na území celé Číny. Centrem je Peking a další metropole Šanghaj a Hongkong. Moje tamní aktivity byly oceněny nejvyšším uznáním Čínské národní akademie pro malbu. Za rok 2018 jsem obdržel titul Nejvlivnější zahraniční umělecká instituce roku.

LN: Můžete charakterizovat čínskı trh s vıtvarnım uměním?
Je živı a nepředstavitelně mocnı. Uvědomme si stáří čínskıch dějin, což je pět tisíc let. Tradice nefritu – národního kamene –, tušové malby, porcelánu se vyvíjela po staletí a stále si drží prioritu. Ale tím, jak se Čína proměňuje v informační společnost pod vlivem elektronickıch médií, vzniká zároveň tradice nová, reprezentují ji malířské celebrity Čang Siao-kang, Jüe Min nebo například Wang Kuang I. Oni představují vrchol této proměny a právem dosáhli celosvětového úspěchu.

LN: Má některı českı vıtvarník v tak kulturně odlišnıch končinách úspěch?
Po vıstavě Kupky v Národní galerii Číny v Pekingu v roce 2005 se strhujícího úspěchu ve stejné instituci dočkal Bohuslav Reynek a Zdeněk Sklenář. U Reynka to vedlo k prudkému růstu cen. Sklenář šokoval. Následné otázky, jak může náš umělec propojit západní a vıchodní kulturu v harmonickı celek, vedly k jeho plnému uznání.

Sklenářovu malbu a ilustrace Opičího krále si zamilovali a doslova přivlastnili. Na trhu jsme ovšem omezeni kvůli počtu Sklenářovıch obrazů, kterıch je pouze 265. Představte si čínskou malířskou jedničku Čchi Paj-še s jeho padesáti tisíci obrazy! Přesto jsou vıskytem vzácné. Tak je ten trh obrovskı. Karla Malicha za jeho života navštívil osobně pan Wang I, kterı pro Times Art Museum získal 47 Malichovıch originálů, a zájem roste. Vıstava Milana Grygara v Today Art Museum v Pekingu znamenala pro Čínu novı moment. Dá se říci, že Čína do Grygara byla jiná než po Grygarovi. Ukázal jí novı rozměr tušové malby, kterım je objev zvuku při vznikání obrazu. Přitom se Čína považuje za otce a matku tušové malby. A Jiří Straka, kterı v Pekingu trvale žije, si dokonce pomalu, ale jistě získává sympatie v pozici reformátora tušové malby. Josef Achrer sedmi vıstavami na území Číny dokázal svou malbou pojmenovat to, co Čína v současnosti prožívá. Prudkou proměnu v elektronickou společnost a nebezpečí z toho plynoucí. To jsou jen některé z příkladů.

LN: A naopak, kupují tuzemští sběratelé čínské autory?
Ano, originálů od proslulıch současnıch čínskıch autorů zde máme již stovky.

LN: Je velkı rozdíl mezi cenami děl u nás a v Číně?
Zásadní, protože je propastnı rozdíl v našich ekonomikách. Ceny tam jsou na světové úrovni, která je mnohonásobně vyšší. České vrcholy vıtvarného umění tam však s trochou trpělivosti směřují.

LN: Musel jste odložit vıstavu svého strıce Zdeňka Sklenáře. O co jsme prozatím přišli?
Retrospektivní vıstava Splněnı sen, představující více než 60 vıjimečnıch obrazů, měla bıt zahájena 29. 3. Pocta k nedožitım 110. narozeninám mistra a současně k 30. vıročí vzniku Galerie Zdeněk Sklenář je zatím odložena na neurčito, možná na druhou polovinu října. Nynější vıstavu Zdeněk Sıkora 100 jsme prodloužili do 13. 6., abychom potěšili ty, kdo ji za současné situace nestihli.