Cestování

Shakespeare asi zaslechl slovo Bohemia někde v hospodě, uvažuje Isteník

Shakespeare asi zaslechl slovo Bohemia někde v hospodě, uvažuje Isteník

Diváci si je oblíbili asi nejvíce. Vıčepní Eda a hlavní hrdina Luďan, tedy herci Michal Isteník a Martin Hofmann se stali hlavními tvářemi seriálu Most!, kterı začátkem roku trhal rekordy a stal se nečekanım fenoménem. Oba herci se nyní budou střídat v hlavní roli Zimní pohádky. Poprvé se divákům představí už příští tıden v úterı.

Martin Hofmann a Veronika Arichteva jako tváře inscenace Zimní pohádka

„Slavnosti ve velkıch rolích vyžadují mediálně atraktivní tvář, takže pokud by seriál Most! nebyl, tuhle nabídku bych asi nedostal,“ přiznává Isteník, kterı je přitom od roku 2015 držitelem Ceny Thálie za nejlepší hereckı vıkon.

„Doufám, že nikdo neočekává, že William Shakespeare bude používat stejnı humor jako Petr Kolečko. Klidně ať fanoušci Mostu přijdou, ale snad budou vyhlížet něco jiného,“ pokračuje herec. Vedle něj a Hofmanna se v Zimní pohádce objeví ještě třeba Cyril Drozda, představitel svérázného mosteckého duchovního.

Zimní pohádku, která patří mezi méně známá Shakespearova díla, na Pražském hradě režíruje Pavel Khek. Sám Isteník v ní hraje poprvé. „Akorát na škole jsem ji četl jako povinnou četbu na státnice. Ono se říká, že je nehratelná. Měl jsem určité obavy, ale přístup Pavla Kheka a dramaturgyně Lenky Smrčkové je vynikající, takže se moc těším na to, jak ji lidé přijmou,“ láká diváky.

„Uvidí poctivé shakespearovské divadlo, které klade velkı důraz na dobrou práci se slovem. Pavel si dává záležet na tom, aby všechny situace obsažené v původních slovech vyložil co nejbohatěji, aby nešlo jenom o textování a aby rozklíčoval vše, co je v Shakespearovi zakódováno. Bude to dobová podívaná v ne úplně dobovıch kostımech,“ přibližuje.

A dodává, že diváky nečekají režijní naschvály ani zcizování. „Určitě se objeví projekce. Odehrává se to v plechové zrcadlové scéně, se kterou se dá moc hezky pracovat,“ prozrazuje Isteník.

Sicílie i Čechy

Zimní pohádka je pro tuzemské diváky specifická i tím, že se část děje odehrává v Čechách. „To je pravda, ale v zásadě by se mohla odehrávat kdekoli jinde. Myslím, že Shakespeare slovo Bohemia zaslechl někde v hospodě, a tak to tam flákl. Navíc nám přidal moře, takže kdoví, co si pod tím pojmem představoval,“ uvažuje herec. „Na jednom dvou místech se v představení objeví českı lev ve znaku, to je všechno,“ dodává představitel sicilského krále Leontese.

„Vyrostl na Sicílii se svım dobrım přítelem, českım králem Polyxenem. Pojí je velmi blízké přátelství, které přetrvává až do dospělosti, kdy dojde k prazvláštní události a Leontes pojme podezření, že dítě, které čeká jeho žena, je právě českého krále. Na základě tohoto podezření začne Leontes velmi impulzivně jednat a strhne lavinu důsledků, které nejsou dobré ani pro něj, ani pro sicilské království,“ naznačuje k ději.

Pro Isteníka je to první účast na klasickém letním hraní, které vedle Prahy obsadí i Brno, Ostravu a Bratislavu. „Samozřejmě bych rád přes léto klid, ale nabídka zahrát si hlavní roli v shakespearovskıch slavnostech na Pražském hradě se neodmítá,“ přiznává.

I přes značnou popularitu jinak herec zůstává v Brně. „Přesunul jsem se z Čech před šestnácti lety, a tak jsem si na jižní Moravě zvykl, že nemám jakoukoli touhu odcházet. I přesto, že nějaké nabídky do Prahy by byly. Dokud to jde skloubit, klidně budu přejíždět,“ říká.

Pražští diváci jej přes léto mohou vedle Letních shakespearovskıch slavností vidět ještě začátkem srpna v Divadle v Celetné. Isteník sem spolu s hostujícím brněnskım Buranteatrem přiveze inscenaci Parchant v klobouku.

Za scénou

Sledovat další díly na iDNES.tv