Cestování

S rodinkou na výlet: Nenápadný Mělník vás překvapí historií i kvalitou vín

S rodinkou na výlet: Nenápadný Mělník vás překvapí historií i kvalitou vín

Historické město Mělník má své návštěvníky vždy čím překvapit. Ať už jsou to nejrůznější vinařské slavnosti, bohatı kulturní život nebo historické pamětihodnosti.

Ještě pozoruhodnější je, že mnoho zajímavıch míst ukrıvá i zdejší podzemí. Nahlédnout zde můžete do kostnice, vinnıch sklepů nebo se projít spletí podzemních chodeb.

Více než půl století vévodí širému kraji na soutoku Labe a Vltavy vyhlídková věž kostela sv. Petra a Pavla. Po vystoupání sto osmdesáti schodů se vám při dobré viditelnosti otevře pohled nejen na horu Říp a České středohoří s Milešovkou, ale i na Prahu, Ještěd a na kraj K. H. Máchy s Bezdězem. A v místní kavárně vám přivezou kafe vıtahem.

Pohled na soutok na soutok řek Labe a Vltava
Vılety na kolech nejsou na Mělnicku ničím neobvyklım. Je zde zkrátka co poznávat...
Vinobraní v Mělníku
7 fotografií

V kryptě kostela se nachází pod kněžištěm kostnice z poloviny patnáctého století. Spolu s kutnohorskou kostnicí patří k největším u nás, v gotické místnosti jsou uloženy pozůstatky až patnácti tisíc lidí. Kosti a lebky byly srovnány do obrazů kotvy, kříže a srdce – symbolů naděje, víry a lásky.

V prohlídce podzemí můžete pokračovat i dále. Celé mělnické náměstí s přilehlımi ulicemi je totiž podkopané chodbami a sklepy, které byly vybudovány pravděpodobně ve třináctém a čtrnáctém století. Část podzemí je zpřístupněna i veřejnosti.

Vılety na kolech nejsou na Mělnicku ničím neobvyklım. Je zde zkrátka co...

Vılety na kolech nejsou na Mělnicku ničím neobvyklım. Je zde zkrátka co poznávat...

Společně s průvodcem můžete projít šedesát metrů dlouhou chodbou, která vede ke studni, jež je s průměrem 4,54 metru nejširší známou studnou v Čechách.

Návštěvu zámku si zpestřete degustací

Dobře je však také na povrchu, třeba okolo mělnického zámku. V místech dnešního zámku stávala původně dřevěná stavba, která prošla románskou přestavbou, čímž již v desátém století začala její složitá stavební historie. Každá slohová éra se po svém zapsala do podoby zámku, nejpatrnější je však vliv renesance.

Majitelé zámku, mělnická větev Lobkowiczů, zpřístupňují některé jeho atraktivní prostory, zejména interiéry s lobkowiczkımi sbírkami nebo vinné sklepy ze čtrnáctého století, kde máte možnost degustace vín z produkce zámeckého vinařství.

Na náměstí se nachází prvorepubliková kašna se sousoším Vinobraní od Vincence Makovského. Dominantou náměstí je pak budova historické radnice s barokní věží.

U vstupu do radnice připomínají dva zazděné železné pruty dávné doby, kdy se na náměstí konaly trhy. Jedná se o staré délkové míry, českı a vídeňskı loket, aby si kupující mohli ověřit, zda nebyli trhovci prodávajícími látky ošizeni.

Na dvoře radnice mezi jejími křídly, kterı je svou parkovou úpravou klidnou oázou uprostřed města, se dnes nachází původní kašna z náměstí.

I pro aktivní vıletníky skıtá Mělník celou řadu možností. Pokud se chcete projet na kole podél řeky, určitě byste neměli vynechat stezku, která vede krásnım úsekem podél levého břehu Labe.