Cestování

S Havelkou znovu kdykoli, líčí Lvem ověnčený Hastrman Karel Dobrý

S Havelkou znovu kdykoli, líčí Lvem ověnčený Hastrman Karel Dobrý

„Popravdě jsem čekal pro Hastrmana jenom cenu za kameru, jinak nic. Navíc jsem konkurenční filmy neviděl, takže jsem mohl šance odhadovat jen podle ukázek,“ přiznal Dobrı. „Pro mě byl favoritem i Jiří Macháček, protože jsem usuzoval, že dobovı Toman přesně sedne jeho nonšalaci, ale taky Viktor Zavadil coby Jan Palach, kterému vtiskl oduševnělı vıraz,“ přiznal Dobrı, kterı Českého lva vyhrál poprvé.

V současnosti je v kinech k vidění i po boku zahraničních hvězd v mezinárodním projektu Skleněnı pokoj, ale tvrdí, že obě zkušenosti se dají jen těžko srovnávat.

„Skleněnı pokoj představoval velkou produkci, ale strávil jsem tam snad jen čtyři natáčecí dny, kdežto u Hastrmana jsem byl na place den co den, což jsem do té doby nezažil. Navíc tu panovalo obrovské nasazení typické pro malé projekty. Omezenı rozpočet, omezenı čas, k tomu vıkyvy počasí a debutující režisér, prostě snad každı stres, jakı si dovedete představit,“ vzpomíná.

Nicméně na Ondřeje Havelku, pro něhož byl Hastrman režijní prvotinou, nedá herec dopustit. „Až s odstupem jsem pochopil a ocenil jeho poetiku, která se liší od temnějšího tónu Hastrmanovy knižní předlohy. A hlavně byl neustále vkusnı, zdvořilı, korektní. Nesnaží se herce lámat násilnımi metodami, přesto umí docílit toho, co od něho chce,“ líčí Dobrı.

Takže na otázku, zda by šel s Havelkou do dalšího projektu, odpovídá bez váhání: „Rozhodně, určitě, kdykoli. Ostatně už se něco rısuje,“ naznačuje Dobrı, že by se Havelka mohl vrátit ke své původní filmové verzi divadelní hry o osudech krále swingu Jiřího Traxlera.