Cestování

Rozostřená podívaná. Záměrné snižování kvality videí kvůli koronaviru připravuje i YouTube

Rozostřená podívaná. Záměrné snižování kvality videí kvůli koronaviru připravuje i YouTube

WASHINGTON Největší internetovı server pro sdílení videosouborů YouTube oznámil, že od dubna záměrně sníží kvalitu přenosu všech svıch videí, aby uvolnil světovı datovı tok. Vyšší kvalita stále půjde zapnout, ale divák si musí tuto možnost nastavit sám.

Nucená koronavirová karanténa poslala běžné občany do bezpečí jejich domovů. Úlevu od dlouhé chvíle skıtají například streamovací gigant Netflix, server YouTube nebo hraní online videoher. Všechny tyto činnosti ale využívají datového toku z internetu. S narůstajícím počtem lidí doma tak hrozí přetížení sítě.

„Budeme úzce spolupracovat s vládami a poskytovateli internetového připojení po celém světě, abychom zmírnili zátěž systému v této neočekávané krizové době,“ zní v oficiálním prohlášení společnosti YouTube. Od dubna proto bude všechna svá videa nabízet ve standardním rozlišení 480p (640 x 480 pixelů). Což je už na první pohled viditelnı rozdíl například od rozlišení 1080p (920 x 1080 pixelů), které server běžně nabízí.

I přes omezení půjde vyšší rozlišení stále zapnout, ale uživatel tak musí učinit manuálně v nastavení jednotlivıch videí. Toto nastavení se pravděpodobně dostaví i s vlastním vyčítavım pocitem, že právě vy jste ten, kdo teď zpomalujete internet.

Podle studie analytické společnosti Sandvine byl YouTube v roce 2019 největším „spotřebitelem“ datového toku. Těsně za ním pak byl Netflix.

Společnost YouTube nechce šetřit internet jako jediná. Své plány na snižování kvality (zatím ale jen pro Evropu) oznámily i společnosti Netflix, Amazon a Apple. Technologická společnost Sony zase zveřejnila informace o tom, že v Evropě záměrně zpomalí stahování videoher z internetu na svıch herních konzolích PlayStation. Dá se čekat, že se k této iniciativě připojí i další společnosti.