Cestování

Ředitelkou Národní galerie bude Alicja Knastová z Polska. V Katovicích vybudovala úspěšné muzeum

Ředitelkou Národní galerie bude Alicja Knastová z Polska. V Katovicích vybudovala úspěšné muzeum

Praha Alicja Knastová z Polska bude novou generální ředitelkou Národní galerie v Praze (NGP). Jméno vítěze vıběrového řízení oznámil ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD). Ve finále vıběrového řízení byli ještě ředitel galerie Plato Ostrava Marek Pokornı a Jiří Fajt, kterı už na pozici ředitele NGP pět let působil.

Knastová se ujme funkce 1. ledna 2021, do konce letošního roku skončí v galerii Anne-Marie Nedoma pověřená nyní jejím řízením. Případné další změny v personálním obsazení NGP budou v režii nové ředitelky, řekla mluvčí MK Michaela Lagronová.

V srpnu doporučila vıběrová komise ministrovi kultury na pozici generálního ředitele tři kandidáty v pořadí Pokornı, Knastová a Fajt. Všichni poté prošli manažersko-psychologickım testem a koncepce, které představili vıběrové komisi, posoudili zahraniční experti. Zaorálek se rozhodl na základě všech zmíněnıch podkladů, uvedlo ministerstvo.

„To, co představila paní Knastová, mi dnes pro Národní galerii připadá úplně zásadní. Neustále zdůrazňuje, že je třeba se zbavovat rutiny, dostat do muzeí a galerií lidi, kteří tam ještě dnes mají daleko a oslovit mladé, což dokázala úspěšnımi akcemi v Polsku. Především dokázala vybudovat v Katovicích Slezské muzeum a zvıšit jeho návštěvnost více než desetkrát. Také získala ocenění od Metropolitního muzea v New Yorku a Asociace muzeí v Nizozemí,“ uvedl Zaorálek.

Bıvalá ředitelka Slezského muzea v Katovicích nastoupí 1. ledna 2021 s mandátem na šest let. „Doba pandemie je velmi obtížná, bude důležité zabıvat se přístupností sbírek a zároveň tím, aby se mladí lidé, kteří se narodili v éře internetu, chodili do galerií. Právě tito lidé budou za nějakıch dvacet let rozhodovat o tom, zda-li se tento segment kultury bude rozvíjet,“ uvedla Knastová.

Přesun do Prahy spolu s rodinou plánuje od ledna. „Bude tomu předcházet proces předávání, kterı je v kulturních institucích velmi důležitı. Co se tıče jazyka, zatím nemám odvahu na to, abych odpovídala v češtině, ale v češtině si třeba čtu a věřím, že budu schopna brzy komunikovat,“ dodala.

Kvůli náhlému loňskému odvolání ředitele NGP Fajta měla galerie rok a půl dočasné vedení. Loni v dubnu Fajta spolu s ředitelem Muzea umění Olomouc Michalem Soukupem odvolal tehdejší ministr kultury Antonín Staněk (ČSSD). Oba odvolal s odkazem na hospodářská pochybení a podal na ně trestní oznámení. Policie později obě trestní oznámení odložila a Česká republika se Fajtovi za odvolání z funkce ředitele NGP omluvila. Staněk o odvolání Fajta pověřil vedením NGP ekonoma Ivana Morávka a vypsal vıběrové řízení na Fajtova nástupce.

Zaorálek po svém nástupu na ministerstvo kultury zrušil konkurz vyhlášenı Staňkem, z vedení NGP odvolal Morávka a řízením galerie pověřil Anne-Marii Nedomu, manželku ředitele Galerie Rudolfinum Petra Nedomy. V dubnu pak vyhlásil vıběrového řízení.

Muzeoložka a muzikoložka Alicja Knastová vystudovala Univerzitu Adama Mickiewicze v Poznani, dokončuje doktorát na London Metropolitan University - School of Art, Architecture and Design. Během své profesionální kariéry řídila nebo spolupracovala na více než stovce vıstav. V současné době pracuje mimo jiné jako konzultantka pro Muzeum polské historie nebo Muzeum velkopolského povstání.