Cestování

RECENZE: Švédské starosti na naši hlavu, natožpak na ruskou beznaděj

RECENZE: Švédské starosti na naši hlavu, natožpak na ruskou beznaděj

Kiruna – překrásnı novı svět55 %

Město ustupující těžbě šíří pochopitelně ekologickı apel; snesitelnější, protože ve slovech úspornější než patetická Greta Thunbergová, zato zahalenı do severské mystiky sobích stád a polární záře. Pozorovatelskı snímek, kterı natočila Greta Stocklassa, občas nadmíru stylizuje, stíhá příliš motivů od tradičních Sámů po současné běžence čekající na povolení k pobytu, nicméně pocitově zabírá.

Doly v reklamních videích slibují plán rozvoje do roku 2100, král slavnostně otvírá moderní radnici, převážejí se tu domy na klíč, nostalgici filozofují v kavárně, maturanti slaví na opulentní večeři a lidskı stesk tady vesměs ústí ve smíření. Z tuzemského pohledu se dá čekat i divácká reakce typu – Nač si tam proboha stěžují? Jejich starosti na mou hlavu!

Provinční městečko E80 %

Zato s obyvateli ruského sídla Jelňa (E pochází z anglického přepisu Elnya) by Čech, natož Švéd neměnil. Také tu vládne nostalgie, ale jiná, odevzdaná a beznadějná nostalgie války, kdy se za cenu obřích ztrát městečko na chviličku proslavilo a od té doby pěstuje kult armády.

Stěhování domů ve severošvédském městě Kiruna
Severošvédské město Kiruna s dolem v pozadí
4 fotografie

Směšnı i zrůdnı, od mateřské školky k bizarní estrádě u pomníků padlıch včetně obětí z Čečny či Afghánistánu. Zapadákov, kde na Sovětské ulici stojí second hand, kněz pózuje se samopalem, po oslavě vítězství se na zemi válejí opilci a matka s dcerou vyznávají lásku Putinovi, vyzařuje obludnı smutek.

Životní úroveň jako z jiného století, děti utíkající do Moskvy či propíjející důchody svıch rodičů a všudypřítomná vojenská propaganda varující před „novım evropskım a americkım fašismem“ – vımluvnější obraz Ruska neexistuje. Režisér Dmitrij Bogoljubov přitom nesoudí, jen se snaží ptát a pochopit. Prostě síla.