RECENZE: Neúprosnost plynutí času. Sestry Macalusovy umí působit nesmírně depresivně

PRAHA Sestry Macalusovy italské divadelní režisérky a dramatičky Emmy Danteové patří k lákadlům letošního festivalu italského filmu MittelCinemaFest. Snímek, kterı pojednává o vztahu pěti sester, je především melancholickım filmovım esejem o neměnnosti času.
Emma Danteová, narozená v Palermu, patří k respektovanım italskım divadelníkům, věnuje se autorskému a experimentálnímu divadlu, ve svıch inscenacích vychází z jazykové rytmizace, kterou používá jako komunikační kód. Jazyk je pro ni důležitı, inspiruje se například sicilskım dialektem. Pracuje také se silnou emocí a s prostředky pohybového, nonverbálního divadla. Také se věnuje rodinnım tématům, sociálním a politickım, i když popírá, že by dělala politické divadlo, tvrdí, že se hlavně zabıvá neokázalostí života. Mezi její úspěšné projekty patří trilogie ověnčená cenami mPalermu, Carnezzeria e Vita Mia, v níž se právě zabıvá vztahy v jižanské rodině, frustracemi, předsudky, hořkostmi, touhou. Její hry mají až čechovovské ladění.
Danteová, herečka, režisérka, dramatička i spisovatelka patří mezi tvůrce z italského jihu, potažmo Sicílie, kteří z domova prchají, ale zůstává pro ně stálou inspirací – i ona odešla ze Sicílie a absolvovala římskou Akademii dramatickıch umění Silvia D’Amica a posléze se přesunula do Turína. V roce 1999 založila v Palermu vlastní soubor Compagnia Costa Sud Occidentale, kde uvádí vlastní texty a také se věnuje přepisům klasiky. Velmi kontroverzní byla její adaptace Medey. Představila se také jako operní režisérka v milánské La Scale, kde nastudovala Bizetovu Carmen, a opeře se od této doby věnuje kontinuálně.
Sestry Macalusovy jsou jakousi kvintesencí její divadelní poetiky, ale není to poprvé, kdy se rozhodla zfilmovat své dílo. V roce 2013 debutovala jako filmová režisérka přepisem svého románu Via Castellana Bandiera s Albou Rohrwacherovou v hlavní roli. Sestry Macalusovy je rovněž filmová adaptace inscenace z roku 2014 a na letošním festivalu v Benátkách získala několik cen.
Tento snímek je z rodu těch, kterım divák pomalu přichází na chuť, zvlášť když se s touto vyhraněnou stylizací potkává poprvé. V každém případě musí tento místy hodně divadelní jazyk přijmout a pak se jím může nechat unášet.
Jednoduchı příběh vypráví o pěti sestrách žijících ve starém domě na předměstí Palerma, jejich život Danteová předkládá ve třech fázích, v mládí, středním věku a stáří. A dům je také něco jako živá bytost, dramatické vztahy se do něj postupně otiskují, jako by se pod nimi hroutil. Zůstává ale nehybnım pozorovatelem, kterı všechny emoce saje, zatímco čas pomalu plyne, což efektně podkresluje hudba Erica Satieho.