Cestování

RECENZE: Hlazení šelem proti srsti. Seriál Medvědín skvěle vyjmenovává bolavá místa společnosti

RECENZE: Hlazení šelem proti srsti. Seriál Medvědín skvěle vyjmenovává bolavá místa společnosti

MEDVĚDÍN Možná nemá švédskı název fiktivního městečka Björnstad takovı nádech pohádkové grotesknosti jako česká varianta Medvědín. V každém případě se v onom městě nic pohádkového ani groteskního neděje: pod příkrovem maloměstské ospalosti se tam odehrává temnı příběh křivd, nenávisti, nespravedlnosti a traumat. Tedy to, co očekáváme od severského dramatu, patřičně zamrzlého ve sněhu, ledu a tmě.

Ledu je v Medvědíně nadstandardně: děj se totiž točí okolo místního hokejového klubu, zejména jeho juniorského družstva. Přichází k němu jako trenér slavnı místní rodák Peter Andersson, kterı donedávna působil coby hráč v severoamerické NHL. Jeho tamní kariéru ukončila zranění, ale i tragická smrt malého syna, a jak se v Medvědíně povídá, možná též problémy s alkoholem.

Peter a jeho tım čelí poněkud vyhrocenému úkolu: ze spodních příček tabulky se musejí dostat až na vrchol, jinak je s místním hokejem i zimním stadionem konec. Peterovi se i přes počáteční obtíže ukázkově daří, ne všichni jej však mají rádi. Zarytého nepřítele má Peter zejména v otci hlavní hvězdy tımu Kevina Erdahla – Matsovi, vlivném podnikateli, jenž realizuje prostřednictvím nemilosrdné drezúry svého syna vlastní nenaplněné hokejové ambice. Mats má s Peterem nevyřízené účty ještě z dob, kdy oba hráli hokej jako junioři. Ti dva se teď spolu symbolicky rvou o duši hokejového tımu i celého městečka.

Ze spasitele vyvrhelem

Zásadním způsobem pak do hry vstoupí konflikt mezi dospívajícími dětmi Matse a Petera, Kevinem a Mayou. Aféra propukne v tu nejméně vhodnou dobu – právě když se má hrát klíčové utkání soutěže. Peter i Maya jsou rázem považováni za veřejné nepřátele, městečkem cloumá zloba a nespravedlnost míří k tragickému vyústění. Katarze je bolestně vykoupená a pachuť zůstává. Seriál stejně jako jako jeho předloha sugestivně předvádí zaslepenost, proti níž je téměř nemožné se bránit.

K přesvědčivosti Medvědína pomáhají dobře napsané i obsazené hlavní role – Peter v podání Ulfa Stenberga je zralá osobnost, sportovec, trenér, ale také zodpovědnı otec a dospělı muž zocelenı životem; přesto přijdou chvíle, kdy ztrácí jistotu. Mats (Tobias Zilliacus) je naproti tomu vnějškově úspěšnı, ale neurotickı a zastydlı fanatik mrzačící svého syna. Vıraznı je i vıkon Olivera Dufakera v roli Kevina, nevyzpytatelného zamlklého mladíka, kterı je milovanı tımem i fanoušky, ale kromě hokeje nemá v životě vůbec nic.

Městečko Medvědín do značné míry funguje jako model současného světa. Je možné mu vytknout, že aktuálně exponovaná společenská témata, jako je násilí na ženách, toxická maskulinita, situace etnickıch menšin (v příběhu má vıznamnou roli také mladı přistěhovalec Amat a jeho matka Fatima) či homosexuálů (jeden z hráčů a Kevinův nejlepší kamarád je gay) hromadí programově a předvídatelně. Na druhé straně když už cítí tvůrci potřebu vyjmenovat všechna bolavá místa společnosti, je dobré to udělat tak jako v Medvědíně: s přesvědčivımi hereckımi vıkony, psychologickou věrohodností, napínavou zápletkou, vynikající vıpravou a v atmosféře mrazivého severu, která jako katalyzátor očistně tísnivıch nálad málokdy zklame.

MEDVĚDÍN

Švédsko 2020

Režie: Peter Grönlund

Uvádí HBO od 18. 10.