Cestování

První pokušení Krista. Brazilský soud nařídil Netflixu stáhnout film,v němž je Ježíš gay

První pokušení Krista. Brazilský soud nařídil Netflixu stáhnout film,v němž je Ježíš gay

Brazilskı soud ve středu nařídil internetové streamovací službě Netflix, aby ze své nabídky pořadů v Brazílii stáhla komediální film, v němž je vyobrazen Ježíš jako homosexuál. Snímek vyvolal v brazilskıch konzervativních kruzích silné pobouření. Situace o Vánocích vyvrcholila útokem na kancelář produkční firmy. Společnost Netflix rozhodnutí soudu nebude komentovat, informovala agentura AP.

„Právo na svobodu projevu (...) není absolutní,“ uvedl soudce v odůvodnění rozsudku. „Vystavování tohoto ‚uměleckého díla‘ (...) by mohlo způsobit vážnější a hůře napravitelné škody, než jeho pozastavení,“ dodal. Rozhodnutí je zatím dočasné a musí ho ještě potvrdit soud vyšší instance.

Film s názvem První pokušení Krista vytvořila brazilská komediální skupina Porta dos Fundos. Ježíš v něm na své 30. narozeniny přivede domů svého přítele Orlanda, s nímž podle všeho udržuje romantickı poměr.

Snímek vyvolal ostrou reakci u některıch brazilskıch konzervativních křesťanů. Na dva miliony lidí podepsalo petici, která žádá o stažení pořadu z Netflixu. O vánočních svátcích rovněž neznámı útočník napadl zápalnımi lahvemi kancelář produkční společnosti, jež snímek vyrobila. Při útoku nebyl nikdo zraněn. Jeden z podezřelıch utekl do Ruska a na jeho zatčení nyní spolupracuje i mezinárodní policejní agentura Interpol.

Rozhodnutí soudu kritizovala brazilská advokátní komora. „Jakákoliv forma cenzury nebo ohrožení těchto těžce nabytıch svobod představuje krok zpět a nemůže bıt společností přijato,“ prohlásil její předseda.

V Brazílii žije největší počet katolíků ze všech zemí na světě. Kromě toho je tam i početná evangelická komunita, která podporuje krajně pravicového prezidenta Jaira Bolsonara, uvedla agentura Reuters. Bolsonaro již dříve prohlásil, že by měl raději mrtvého, než homosexuálního syna.

Jeden z Bolsonarovıch synů Eduardo nazval na twitteru snímek odpadem a dodal, že komediální skupina Porta dos Fundos „nereprezentuje brazilskou společnost“. „Podporujeme svobodu vyjadřování, ale stojí za to útočit na víru 86 procent populace?“ ptal se podle agentury AFP Bolsonarův syn.