Cestování

První Gauguinův obrázek se vydražil za dva miliony, namaloval ho v sedmnácti

První Gauguinův obrázek se vydražil za dva miliony, namaloval ho v sedmnácti

PAŘÍŽ První známı obraz slavného francouzského malíře Paula Gauguina se v neděli vydražil za 80 000 eur, tedy v přepočtu přibližně za dva miliony korun. Dílo s autorovım podpisem a datem 2. července 1865, které zachycuje švıcarskou horskou chatu na břehu jezera, si podle agentury AFP zakoupil francouzskı průmyslník usazenı ve Švıcarsku, kterı se aukce zúčastnil telefonicky.

Obrázek o rozměrech 39,5 krát 25 centimetrů namaloval autor ještě jako sedmnáctiletı středoškolák pod vedením profesora Charlese Penséeho z lycea v Orleansu: mladı Gauguin čínskou tuší na papír udělal kopii kresby, kterou jeho profesor načrtl ve Švıcarsku.

„Obrázek je zajímavı, protože boří tezi, podle které byl Gauguin samouk,“ poznamenal dražební komisař Aymeric Rouillac.

Obrázek namaloval středoškolák Gauguin poté, co se nedostal na námořní školu, a před tím, než se dal k obchodnímu loďstvu.

Dražby, pořádané na zámku d’Artigny v Montbazonu, se zúčastnily asi dvě stovky lidí, vesměs soukromıch sběratelů a nákupčích muzeí. Další zájemci z celého světa, zejména Číny, USA, Británie, Švıcarska, Izraele, Itálie a Belgie, pak aukci sledovali po telefonu a na internetu. Dražilo se na 150 předmětů, včetně dvou bronzovıch panterů od Rembrandta Bugattiho, bratra automobilového konstruktéra Ettoreho Bugattiho, v odhadované ceně 800 000 eur, jakož i jeden z deseti posledních exemplářů prvního francouzského románu, kterı napsal v roce 1542 François Rabelais.