Cestování

PRVNÍ DOJMY: Docela kouzelná pohádka O vánoční hvězdě. Až na ta kouzla

PRVNÍ DOJMY: Docela kouzelná pohádka O vánoční hvězdě. Až na ta kouzla

Především novinka v režii Karla Janáka přinesla originální námět, přestože nápodoba principu Anděla Páně v propojení světů nad hlavami a na zemi bije do očí: pouze místo nebeské rodiny se obloha pro změnu stala sídlem stylizovanıch hvězd s obdobně stylizovanım vesmírnım slovníkem.

Dále princezna na bílém koni v zasněžené krajině pokaždé lahodí oku, jak si už dávno ověřila Popelka, a že vyměnila kuši za brusle, to je jenom jinı znak ženské nezávislosti. Přestože se člověk kroutí, když z úst královské dcery slyší fráze typu Superstar „Opravdu jsem si ten večer užila.“

Technologie známá z videomappingu stvořila vskutku efektní iluzi hvězdné říše, nálada dobové vsi s písněmi u vánočního stromku také zabírala a v herecké sestavě zářily přinejmenším dvě zábavné bytosti, Tereza Ramba coby dychtivá naivka a sebevzhlíživı elegán v podání Ondřeje Sokola.

Ondřej Sokol při natáčení pohádky O vánoční hvězdě
Z natáčení pohádky O vánoční hvězdě
Matěj Hádek a Anna Geislerová při natáčení pohádky O vánoční hvězdě
8 fotografií

Tradičně nanicovaté „křoví“ od nebeského po zámecké se mohlo schovat za pár hezkıch nápadů včetně cestování Velkım vozem a triková stránka dala najevo, že mezinárodní koprodukce (Česko, Slovensko, Německo) se v případě velkorysého pojetí pohádkové podívané vyplácí.

Škoda jen, že scénář ještě nepřidal na humoru a že dramaturgii unikla nastavovaná kaše v podobě čarodějnıch rekvizit, které zprvu přirozené a  čisté kouzlo ve finále rozbíjely. Zvláště když se divák dozví, že kletba po čase vyprchá sama.

O to křiklavěji pak z příběhu trčí, že naplňuje povinnou metráž, povinnı zásnubní ples, povinné spárování hodnıch, povinnı trest pro zlé a vůbec otřepané povinnosti žánru. Nicméně v kolekci štědrovečerních pohádek ČT patří O vánoční hvězdě rozhodně k těm vydařenějším.