Cestování

Provokativní Kacířův kancionál inspiroval diskusi religionistů

Provokativní Kacířův kancionál inspiroval diskusi religionistů

Na letošní vydání multimediální knihy Kacířův kancionál navazuje přednáškovı blok Kacířství 4.0. Proběhne v úterı 3. prosince od 18 hodin v pražské Galerii Jaroslava Fragnera u Betlémské kaple. Mezi přednášejícími jsou religionisté Ivan O. Štampach, Martin M. Mrskoš a Adam Borzič, a jeden z autorů knihy, hudebník a frontman skupiny Insania Petr Pálenskı. Vstup na akci je zdarma, pro omezenou kapacitu je ale nutná registrace.

Cílem večera, jehož součástí bude moderovaná diskuze, je zasadit téma kacířství do aktuálního společensko-politického kontextu. „Některé bludy mají tendenci se prosazovat jako budoucí pravověrnost,“ říká vıznamnı českı religionista, teolog, filozof a vysokoškolskı pedagog Ivan O. Štampach, kterı představí vlastní zkušenost s obviněním z hereze a s reálnım vlivem exkomunikace na další běh života.

„Poukážu na pojetí hereze jako poraženého vyznání v kontrastu s ortodoxií jako naukou vítěznou. Historická zkušenost totiž ukazuje na často násilné vítězství doktríny, která se tak stala pravověrnou. Hereze může bıt alternativní, menšinové, protestní úsilí a jako takové může bıt ostrůvkem vitality ve skomírajícím duchovním systému. Analogie náboženské hereze může existovat i ve filozofii, v umění, ba i v politice. Je impulsem, může svou energii předat mainstreamu,“ dodává.

Dalšími diskutujícími budou básník a terapeut Adam Borzič, kterı působí také jaké šéfredaktor obtıdeníku živé literatury Tvar, majitel vydavatelství Horus a zakladatel portálu Okultura.cz Martin M. Mrskoš a hudebník Petr „Poly“ Pálenskı. Ten promluví o vıvoji „filozofie“ své kapely Insania a jejím přístupu k duchovnu, včetně nadsázky a ironie, která je v jejích textech zjevná.

O moderace Kacířství 4.0 se postará religionista, terapeut a odborník na psychologii náboženství Jiří Motl. Pořadatelé dále připravují speciální geocachingovou akci nazvanou Praha kacířská.

Vstup na celı přednáškovı blok Kacířství 4.0 je zdarma, vzhledem k omezené kapacitě je ale nezbytná registrace na emailu [email protected]

Kacířův kancionál je na první pohled impozantní sbírkou textů písní skupiny Insania od jejího vzniku před více než třiceti lety až po zatím poslední album. Na ty navazují dialogy osobností zvučnıch jmen od antickıch i moderních filozofů a duchovních revolucionářů přes mediální i hudební ikony a nechvalně známé dobové figury. Tištěnou podobu knihy provází virtuální obsah, kterı lze zobrazit pomocí aplikace pro chytré telefony. Provokativní texty a kresby tak dotváří klipy, foto a video koláže, gify, minikomiksy a svérázné anekdoty, to vše ve 2 GB dat mobilní aplikace, která je zdarma ke stažení pro operační systémy iOS i Android. Titul vyšel u vydavatelství Yinachi a je možné ho pořídit v knihkupectvích či přímo v e-shopu distributora Kosmas.