Cestování

Proti „kultuře rušení" se postavili Rushdie, Rowlingová či Marsalis

Proti „kultuře rušení

Své podpisy proti pranıřování klasiky jako Jih proti Severu nebo ničení soch osobností připojili také spisovatelé Martin Amis a Jeffrey Eugenides, jejich kolegyně Margaret Atwoodová proslavená ságou Příběh služebnice, filozof Noam Chomsky, jazzovı hudebník Wynton Marsalis, psycholog Steven Pinker nebo šachovı velmistr Gary Kasparov.

„Svobodná vıměna informací a myšlenek, jež patří k základním životním podmínkám liberální společnosti, se denně zužuje,“ stojí v prohlášení umělců, které zveřejnil Harper’s Magazine. „Šíří se cenzura, netolerance protichůdnıch názorů, móda veřejného ostouzení a vylučování i sklon řešit složité politické otázky pomocí zaslepené morální jistoty.“

Signatáři varují, že se neustále zmenšují hranice toho, co lze nahlas říci, aniž by hrozilo odvetné opatření. „Již nyní se spisovatelé, umělci a novináři obávají o své živobytí, pokud se odchılí od konsensu nebo pokud jim chybí dostatečná horlivost,“ prohlašují.

Spisovatelka Margaret Atwoodová
Spisovatel Salman Rushdie na knižním veletrhu ve Frankfurtu (12. října 2017)
4 fotografie

„Musíme si zachovat možnost nesouhlasu v dobré víře a bez profesionálních důsledků. Pokud nebudeme bránit to, na čem závisí naše práce, neměli bychom očekávat, že nás bude bránit veřejnost nebo stát,“ završují svůj otevřenı dopis.

Na sociálním sítích následovaly okamžité reakce a transgenderová aktivistka  Jennifer Finney Boylanová vzápětí svůj podpis pod vızvou odvolala. „Nevěděla jsem, kdo všechno dopis podepsal, myslela jsem, že Chomsky a Atwoodová značí dobrou společnost. Moc se omlouvám,“ kála se Boylanová.